WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Wykładzina na schody

Wykładzina na schody

28.09.2010, godz. 12:00
Narzędzia, majsterkowanie
foto: Brak agencji

Wykładzina sprawia, że wnętrze wygląda przytulnie. A położenie jej jest tak proste, że nie sprawi problemu nikomu

Położenie i wybór odpowiedniej wykładziny nie powinny przysparzać żadnych trudności. Oferta na rynku jest tak bogata, że bez trudu znajdziesz materiały, dzięki, którym ładnie wykończysz schody. Wbrew pozorom oklejenie wykładziną stopni niczym nie różni się od jej położenia na podłodze. I co najważniejsze jest dużo tańsze niż drewniane czy marmurowe okładziny.

SCHODY - CENY, PARAMETRY TECHNICZNE - Tuznajdziesz.pl>>>

Najważniejszy jest wybór odpowiedniej tkaniny. Wykładzina, która ma leżeć na schodach, musi być przede wszystkim elastyczna. Wzór i kolor dopasuj do koloru ścian. Najlepiej sprawdzają się wykładziny dywanowe (np. welurowe albo pętelkowe), które nadają wnętrzu przytulny charakter, akumulują ciepło i skutecznie wyciszają pomieszczenie. Taka wykładzina jest też bezpieczna dla dzieci, ponieważ nie jest śliska i ma właściwości amortyzujące upadek. Pamiętaj tylko, żeby solidnie ją zamocować do podłoża. Rzadziej kładzie się wykładziny z PCW, linoleum oraz kauczuków syntetycznych. Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy producent zaleca montaż wykładziny na schodach. Możesz o to spytać sprzedawcę albo sprawdzić na oznaczeniach technicznych. Jeśli już zdecydowałeś się na konkretną wykładzinę, to możesz w sklepie poprosić o jej przycięcie. Wcześniej oczywiście wymierz schody i podaj liczbę oraz dokładne wymiary stopni.

Samodzielne położenie wykładziny jest proste, mało czasochłonne i przede wszystkim tanie. Fachowiec bierze zwykle ok. 15 zł za metr kwadratowy, a więc za pokrycie schodów o długości 3,8 m i szerokości 1,3 m policzy sobie ok. 75 zł.

Skompletuj narzędzia

- wykładzina dywanowa (ok. 10 zł 1 mkw.) - na schody o długości 3,8 m i szerokości 1,3 m wydasz ok. 50 zł
- szpachla do rozprowadzania kleju - ok. 5 zł
- nóż do przycinania - ok. 12 zł
- klej akrylowy - ok. 15 zł
- ewentualnie listwy przypodłogowe - 800 cm ok. 120 zł

Uwaga! Jeśli po położeniu wykładziny wykończysz ją listwami przypodłogowymi, to ukryjesz nierówności i uzyskasz estetyczniejszy efekt.

Krok po kroku

1. Przygotuj podłoże. Powinno być gładkie, twarde i suche. A więc oczyść je, wyrównaj papierem ściernym nierówności. Pamiętaj, że nawet mały kamyczek, który dostanie się pod wykładzinę, może spowodować, że w tym miejscu materiał się szybko przetrze i powstanie dziura. Jeżeli na schodach znajdują się deski, to te obluzowane wzmocnij wkrętami i uszczelnij szpachlówką szpary pomiędzy nimi.
2. Przed położeniem rozłóż wykładzinę (możesz to zrobić nawet dzień wcześniej) i przytnij jej brzegi, tak żeby szerokość i długość pasowała do wymiarów schodów.
3. Podłoże posmaruj klejem (ok. 250 g na 1 mkw.)
4. Połóż wykładzinę, dokładnie dociskając ją od środka w kierunku ścian. W trakcie przycinaj ewentualne nierówności. Między ścianą a brzegiem wykładziny zostaw 1 mm odstępu.
5. Możesz ją docisnąć czymś ciężkim (np. książkami albo kamieniami) i następnie zostaw ją na 12 godzin.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: