WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Wystawa „Der geteilte Himmel” w Muzeum Ruhry w kompleksie Zollverein

Wystawa „Der geteilte Himmel” w Muzeum Ruhry w kompleksie Zollverein

07.11.2016, godz. 00:00
Wystawa „Der geteilte Himmel” w Muzeum Ruhry w kompleksie  Zollverein
foto:

Do kogo należy niebo? Wyznawcy której religii znajdą w nim honorowe miejsca? Jednej czy może wielu jej nurtów? - te pytania zadaje sobie wielu ludzi, a uniwersalnej odpowiedzi na nie spróbowali udzielić naukowcy i artyści współpracujący z Ruhr Museum w Essen.

Muzeum sięga swoją historią początków XX w. Niestety, podczas II wojny światowej jego pomieszczenia zostały zniszczone a szukanie nowej, godnej siedziby trwało bardzo długo. Na początku XXI w. znaleziono rozwiązanie równie efektowne co oryginalne. W Essen zamknięto starą kopalnię węgla, po której pozostały zabudowania z wielką halą, w której kiedyś płukano urobek.

Jej wnętrza – po kosztownej przebudowie – podzielono na galerie, sale koncertowe i filmowe. Powstał w ten sposób prawdziwy kulturalny „kombinat".

Zdaniem naukowców i artystów współpracujących z Ruhr Museum w "niebie" zmieszczą się wyznawcy wielu religii, a już z pewnością tych, jakie można spotkać w Nadrenii Westfalii. Może warto zatem przypomnieć je wszystkim w imię koegzystencji religijnych nurtów? Pomyślaną na wiele sezonów prezentację, postanowiono rozpocząć od postaci Marcina Lutra. W 2017 roku minie 500 lat od początku Reformacji, której Luter był bez wątpienia główną postacią. Program wystartował 30 października 2016 r., a zakończy się w kwietniu 2017.

Luter jako religijny reformator, który 31 października roku 1517 przybił do drzwi kościoła w Wittenberdze 95 rewolucyjnych tez, zmieniających historię chrześcijaństwa, jest oczywiście postacią powszechnie znaną. Jednakże wpływ przełomu, którego dokonał, na dzieje Europy, na teologię, filozofię i sztukę nadal, nie jest do końca uświadamiany. W tym celu w Ruhr Museum odbędą się sesje naukowe, wystawy malarstwa i ogromnie rozbudowany program koncertów. Muzyka epoki Reformacji, nawiązująca do niej literatura i film będą materiałem do prezentacji, wykładów dla młodzieży szkolnej i debat z udziałem wybitnych naukowców. W sumie takich wydarzeń przewidziano aż 134.

Więcej informacji: www.zollverein.de
Więcej informacji o turystyce w Zagłębiu Ruhry: www.ruhr-tourismus.de oraz w Niemczech: www.germany.travel
Dojazd: najlepiej tanimi liniami na lotnisko w Dortmundzie. Bezpośrednie przeloty z Katowic, Krakowa, Wrocławia i Gdańska (www.dortmund-airport.de)

 

.............

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: