WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Yersinia - jakie są objawy zatrucia, co to za choroba

Yersinia - jakie są objawy zatrucia, co to za choroba

14.07.2010, godz. 18:41
Zdrowie, pacjent, szpital
foto: Brak agencji
Yersinia to rodzaj bakterii zasiedlający produkty pochodzenia zwierzęcego i brudne studnie. Do zatrucia bakteriami yersinia dochodzi np. po spożyciu szklanki zatrutej wody. Objawy zatrucia są następujące: wysoka temperatura i ból brzucha po prawej stronie (jak przy ataku wyrostka).

Przeczytaj koniecznie: Gdy się czymś zatrujesz

Szybko rośnie temperatura, pojawia się prawostronny ból brzucha (jak przy ataku wyrostka robaczkowego) i biegunka (bywa z domieszką krwi). Czasem zatruciu towarzyszy zapalenie stawów i drobna wysypka na nogach.

Yersinia to bakteria, która zasiedla produkty pochodzenia zwierzęcego (np. mięso, mleko), ale lubi też pływać w studziennej wodzie. Spożycie szklanki wody z zakażonej studni może skutkować zatruciem.

Gdy się zatrujesz: najlepiej szybko zgłosić się do lekarza, który zleci antybiotyk. Jeśli nie jest to możliwe, możemy zażyć środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (np. Ibuprom, Pyralginum), przeciwbiegunkowe (np. węgiel medyczny, Smecta) i przejść na dietę (ryż na wodzie, sucharki, tarte jabłko, kakao na wodzie).

Jak się chronić?
- Nie pij nieprzegotowanej wody, a także mleka prosto od krowy.
- Nie korzystaj z płytkich studni.
- Zachowaj higienę podczas przygotowywania posiłków.
- Myj ręce przed jedzeniem i po nim.
- Produkty spożywcze przechowuj w lodówce.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: