Zadbaj o piękny uśmiech

2011-01-24 3:00

O zęby należy dbać w każdym wieku. Ale w dojrzałym poza chorobami typowymi dla uzębienia, pojawiają się także schorzenia dziąseł i szczęki. Dlatego też konieczne stają się wizyty nie tylko u dentysty, ale też u ortodonty i protetyka.

Radzi ekspert: Karolina Stalmach, stomatolog

Dlaczego zęby słabną

Na pogarszający się stan uzębienia mają wpływ choroby ogólnoustrojowe. Osłabiają one cały organizm, a więc także i narząd żucia. Nie bez znaczenia jest gorsza w tym wieku wchłanialność wielu składników pokarmowych, głównie witamin i mikroelementów, co osłabia zęby.

Sposób odżywiania ma bowiem duży wpływ na nasze uzębienie, i to niezależnie od wieku.

Starsze osoby często narażone są na odsłanianie szyjek zębowych, co wynika z utraty jędrności dziąseł. Pojawia się nadwrażliwość zębiny. W takim przypadku należy dobrać pasty ukierunkowane na tę dolegliwość.

Ponadto seniorzy nie zawsze w odpowiedni sposób pielęgnują zęby czy protezy. Czasami wynika to właśnie z ich schorzeń, np. neurologicznych czy reumatycznych, powodujących drżenie rąk, sztywność stawów, które utrudnia nawet utrzymanie szczoteczki w dłoni.

Szczotkowanie z wymiataniem

Umiejętne czyszczenie zębów może w znacznym stopniu opóźnić pojawienie się kamienia nazębnego, który może doprowadzić do rozchwiania się zębów. Szczotkować należy ruchami okrężnymi i łączyć ten sposób z ruchami wymiatająco-obrotowymi. Jednocześnie dobrze jest masować szczoteczką dziąsła, co je wzmocni. Z wiekiem wysychają błony śluzowe, taki masaż może ten proces opóźnić.

Trzeba pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa, nawet jak nic niepokojącego się nie dzieje.

To służy zębom

Jeśli wydaje ci się, że nie masz wpływu na zdrowie twoich zębów, jesteś w błędzie. Pomoże im:
- urozmaicona, bogata w witaminy dieta
- regularne i częste posiłki (4-5 dziennie)
- pasta z fluorem i dodatkiem składników o działaniu odkażającym
- odpowiednia, średniotwarda szczoteczka, a w przypadku problemów z dziąsłami nawet miękka
- nitka dentystyczna
- płyny do płukania jamy ustnej.

A jeśli w jamie ustnej znajduje się proteza, to oczywiście należy zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty do pielęgnacji, np. tabletki do czyszczenia protez.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki