Zadbaj o swój kręgosłup

2012-05-07 4:00

Kto z nas nie odczuwał kiedyś bólu pleców, krzyża, łamania w kościach, sztywności karku? No właśnie, ponad połowa Polaków cierpi z powodu tego typu dolegliwości. Nierzadko są one wynikiem nadmiernego obciążenia kręgosłupa. Oto, co możesz zrobić, by mu pomóc.

Kręgosłup to najważniejszy element narządu ruchu. Od niego zależy praca m.in. naszych mięśni i stawów. - Kręgosłup to szara eminencja naszego ciała. Szara, bo nie zauważamy jej dopóty, dopóki nie zacznie szwankować - mówi dr Wiesław Niesłuchowski, specjalista od leczenia schorzeń narządu ruchu. A przecież wielu dolegliwości można by uniknąć, traktując kręgosłup z większą troską.

Jak wzmocnić kręgosłup

Starajmy się zachować wyprostowaną sylwetkę podczas chodzenia, stania czy siedzenia. Przy okazji w ten sposób dodamy sobie optycznie kilka cm. Podczas siedzenia nie garbmy się, możemy natomiast pozwolić sobie na podparcie na łokciach.

Starajmy się unikać nadmiernych obciążeń. Kiedy jednak zmuszeni jesteśmy podnieść coś ciężkiego, przyklęknijmy i powoli unośmy ciężar, równomiernie go rozkładając na obie ręce.

Kiedy niesiemy coś ciężkiego, również starajmy się to rozkładać na obie ręce.

Do spania wybierajmy średnio twardy materac, pod głową umieśćmy niewielką poduszeczkę, a jeśli mamy skłonności do żylaków wałek pod stopy.

Przy stojącej lub siedzącej pracy często, co najmniej co godzinę, zmieniajmy pozycję.

Uprawiajmy regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną. Miejmy jednak na uwadze, że jednorazowy nadmierny wysiłek (np. praca na działce) może okazać się zabójcza nie tylko dla naszego kręgosłupa, lecz także dla serca.

Codziennie spacerujmy, bez względu na pogodę. W ten sposób nasz organizm wzbogaci się o solidną porcję witaminy D, która jest korzystna dla kości.

Spożywajmy produkty bogate w wapń (nabiał, sok pomarańczowy, sardynki z puszki), gdyż wapń, zwłaszcza w połączeniu z witaminą D, to balsam dla naszego kręgosłupa.

Tuż po przebudzeniu kilka razy przeciągnijmy się jak kot. To uelastyczni nasz kręgosłup. Dodatkowo kilka razy w ciągu dnia wykonajmy proste ćwiczenia odcinka górnego (ściągajmy i prostujmy łopatki) oraz odcinka lędźwiowego (róbmy skłony, kręćmy biodrami, unośmy i opuszczajmy pośladki).

Sposoby na ból

Zanim skontaktujemy się z lekarzem, wypróbujmy domowe sposoby: zastosujmy na bolącą część ciepłe okłady, weźmy ciepłą kąpiel lub zróbmy sobie masaż ciepłym prysznicem. Rozluźnijmy mięśnie i zażyjmy jakiś niesterydowy środek przeciwzapalny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki