WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV

"Zajadanie" stresu

25.05.2009, godz. 06:31
Zajadanie stresu
foto: Brak agencji
Na domowe kłopoty, konflikty w pracy reagujesz pojadaniem. Problemu nie rozwiążesz, za to dojdzie kolejny - nadwaga. Zerwij z tym zwyczajem!

Stres jest największym wrogiem szczupłej sylwetki. Gdy jesteś w napięciu, sięgasz po cokolwiek – batonik, pizzę, parówkę. Nawet nie zastanawiasz się, czy jesteś głodna (a nie jesteś!). W stresie organizm zwiększa poziom kortyzolu, hormonu, który sprzyja odkładaniu się tłuszczu, pojawiają się problemy ze snem. Jesteś więc zmęczona, organizm domaga się energii. Dostarczasz mu jej, i to więcej, niż potrzebuje.

8 najważniejszych zasad

1. Nim sięgniesz po jedzenie, zastanów się, dlaczego to robisz. Jesteś zdenerwowana, smutna, podekscytowana? Chcesz sobie dać nagrodę, wlepić karę? Nie tędy droga! Lepiej zamknij lodówkę i wybierz się na spacer, posłuchaj ulubionej muzyki, obejrzyj zdjęcia z wakacji albo zrób 10 głębokich wdechów i wydechów.

2. Jedzenie ma być przyjemnością samą w sobie, ale nie nagrodą czy rekompensatą. Jadaj zawsze przy stole, starannie wybieraj zastawę, dbaj o atrakcyjny wygląd dań.  Jedz powoli, delektuj się każdym kęsem.

3. Aby łatwiej zwalczyć stres, sięgaj po produkty obfitujące w magnez: gorzką czekoladę, migdały, orzechy laskowe, soczewicę, groszek, chleb pełnoziarnisty. Pij wodę mineralną bogatą w ten pierwiastek (np. Muszynianka, Piwniczanka). Unikaj kawy – pita w nadmiarze wypłukuje magnez.

4. Jadaj produkty z pełnego przemiału, kiełki, zielone i strączkowe warzywa – obfitują w witaminy z grupy B, które dbają o system nerwowy.

5. Co najmniej raz w tygodniu jedz ryby morskie. Zawarte w nich kwasy omega-3, pobudzając produkcję serotoniny, poprawiają nastrój.

6. Zadbaj też, by dobrze spać. Dowiedziono, że bezsenność wpływa na przyrost wagi. Ostatni posiłek zjedz na 2,5–3 godziny przed położeniem się spać.

7. Żeby zaoszczędzić kalorii, stosuj sprytne zamienniki (np. chleb chrupki zamiast białego, mięso drobiowe zamiast wieprzowiny i wafle ryżowe zamiast drożdżówki).

8. Spróbuj aromaterapii – kominki zapachowe albo kąpiel z dodatkiem wonnego olejku (lawendowego, rozmarynowego) uspokaja i wycisza.

Czytaj więcej na

tagi: porady stres
autor: Justyna Nowicka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: