WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Zbiornik gazu Gazometer w Oberhausen

Zbiornik gazu Gazometer w Oberhausen

07.11.2016, godz. 00:00
Zbiornik gazu Gazometer w Oberhausen
foto:

Ten olbrzymi zbiornik na gaz koksowniczy zbudowany został w 1929 r. i w latach 30. ubiegłego wieku, dzierżył światową palmę pierwszeństwa pod względem wielkości wśród tego rodzaju obiektów.

W 1988 r. został wyłączony z eksploatacji, podobnie jak większość przemysłowych budynków w Zagłębiu Ruhry. Gazometr zaadoptowano na cele kulturalne i urządzono w nim jedną z największych hal wystawowych w Europie. Jej powierzchnia to 350 tysięcy metrów sześciennych, wysokość - 117 metrów, a średnica - 68 metrów . Ta „gruba Kaśka" wzbudza respekt wśród zwiedzających. A kiedy krzyknie się coś w jej wnętrzu, echo odpowiada siedmiokrotnie. To też imponujące. Gazometr można zwiedzać jadąc panoramiczną windą wspinającą się na wysokość 44 metrów po wewnętrznej jego ścianie i zabierającą chętnych na wewnętrzną i zewnętrzną platformę widokową. Wewnątrz zobaczymy z góry główny element wystawy, a na zewnątrz - przemysłową panoramę Zagłębia Ruhry. Gazometr to drugi powód, poza festiwalem filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, dla którego warto odwiedzić Oberhausen.

W najbliższym czasie w Gazometrze można będzie zobaczyć dwie interesujące wystawy. Ekspozycja zatytułowana „Cuda natury" opowiada w 150 wielkoformatowych fotogramach o życiu roślin i zwierząt planety Ziemia. Jak mówi kurator wystawy prof. Peter Pachnicke - goście mogą na niej odkryć całą pomysłowość systemów biologicznych, wykorzystaną do rozwoju i przetrwania oraz dowiedzieć się w jaki sposób różne formy życia potrafią wzajemnie się oszukiwać ale też tworzyć sojusze. Wystawa potrwa do 30.11.2017 r.

Na drugiej wystawie - „Ziemia z góry", można obserwować, jakby z kosmosu, życie na naszej błękitnej planecie. Zjawiska ziemskiej atmosfery, zmiany dnia i nocy, pór roku. To wszystko dzięki zdjęciom satelitarnym wysokiej rozdzielczości nałożonym na model Ziemi czyli potężny 20 metrowy globus unoszący się w 100 metrowej przestrzeni Gazometru. Wystawa jest czynna do 30.12.2016 r.

 

Dojazd: najlepiej tanimi liniami na lotnisko w Dortmundzie. Bezpośrednie przeloty z Katowic, Krakowa, Wrocławia i Gdańska (www.dortmund-airport.de)
Szczegółowe informacje i rezerwacja biletów: www.gasometer.de
Więcej informacji: www.ruhr-tourismus.de oraz www.germany.travel

 

.............

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: