WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Zgrzytanie zębami we śnie - skąd się bierze i co powoduje: niszczy słuch, kręgosłup i stawy skokowe (!)

Zgrzytanie zębami we śnie - skąd się bierze i co powoduje: niszczy słuch, kręgosłup i stawy skokowe (!)

08.12.2010, godz. 21:05
 A może przyczyną jest bruksizm?
foto: Brak agencji

Warto wiedzieć jak poważne mogą być skutki niewinnego, zdawałoby się, zgrzytania zębami. Chorzy nie zdają sobie sprawy, że zwykłe zgrzytanie zębów może mieć poważniejsze konsekwencje niż ścieranie szkliwa. Szkoda, bo nieleczone jest przyczyną silnych bóli głowy i twarzy, problemów z kregosłupem, słuchem oraz wzrokiem.

Często lekarze nie mogą znaleźć konkretnego winowajcy wszystkich dolegliwości, a okazuje się, że czasem wystarczy wizyta u dobrego ortodonty i neurologa.

Od zębów przez kręgosłup aż po stawy skokowe

Bruksizm to fachowa nazwa na mimowolne zaciskanie oraz zgrzytanie zębami. Gdy do tego dochodzi człowiek zaciska szczękę nawet do 10 razy mocniej niż podczas np. jedzenia. Z czasem pojawiają się uszkodzenia zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo - żuchwowych. Ale nie tylko. Zaburzenia równowagi w nadmiernie napiętych mięśniach żwaczowych i mimicznych, przez system szlaków powięziowych, oraz wspólny system unaczynienia i unerwienia, przekazywane są dalej do mięśni podpotylicznych, obręczy barkowej, mięśni przykręgosłupowych, mięśni obręczy biodrowej i dalej aż do okolic stawów skokowych.

Ten system transmisji napięć i objawów, jest doskonale znany fizjoterapeutom zajmującym się terapią manualną. Dysfunkcje stawów skroniowo - żuchwowych wpływają na pozostałe układy człowieka, dlatego bardzo często wady zgryzu współwystępują z wadami postawy. Kolejne zaburzenia równowagi napięć mięśniowych powodują stopniowe zmiany w układzie kostno-stawowym.
Wszystko przez zęby

Organizm człowieka składa się z różnych części połączonych w jedną całość. Dysfunkcja jakiegoś organu ma bezpośredni wpływ na inne układy. Bóle różnych okolic głowy, mięśni karku oraz mięśni okołokręgosłupowych i obręczy barkowej mogą być właśnie objawem bruksizmu. Wiele osób cierpiących na bóle głowy okolicy skroniowej i czołowej uważa że ma migrenę. W rzeczywistości u 80% osób te dolegliwości są spowodowane bruksizmem. Migrena jest chorobą o podłożu neurologiczno - naczyniowym. Podczas ataku dochodzi do zwężenia naczyń mózgowych, przy jednoczesnym wydzielaniu dużej ilości serotoniny. Silny ból jest jednym z jego objawów.

Patrz też: Jak dbać o zdrowie dziąseł

W przypadku bruksizmu, bóle głowy powstają w wyniku wzmożonego napięcia mięśni głowy i szyi. Źródłem tego napięcia są nadmierne i często asymetryczne przeciążenia w obrębie narządu żucia. Co je powoduje? Wady zgryzu, źle dopasowane plomby, mostki, protezy, korony albo ... żucie gumy. To nie wszystkie przyczyny. Lekarze uważają, że zaciskanie zębów jest schorzeniem psychosomatycznym, podobnie jak np. choroba wrzodowa żołądka. A więc powodem bruksizmu, poza czynnikiem "zwarciowym" jest też czynnik " psychiczny" czyli po prostu długotrwały stres i silne napięcie. Dopiero współistnienie tych dwóch czynników oraz swoistej podatności tkankowej prowadzi do wystąpienia pełnych objawów schorzenia.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: