ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
SUPER EXPRESS.pl wiadomości gwiazdy 25 lat disco polo. Taniec i polityka

25 lat disco polo. Taniec i polityka

19.05.2017, godz. 05:00
ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI_1PUBL
ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI foto: REPORTER

W poniedziałek, 22 maja, startujemy z naszym plebiscytem z okazji jubileuszu muzyki disco polo. Wybierzemy najlepszych twórców w pięciu kategoriach - najlepszy artysta, artystka, zespół, osobowość oraz największy hit. W tym tygodniu przypominamy sobie najważniejsze wydarzenia w historii tego nurtu. Dziś o utworze "Ole! Olek" grupy Top One.

Jedną z najbardziej znanych kart muzyki disco polo były wybory prezydenckie w 1995 roku. To właśnie wtedy Aleksander Kwaśniewski tańczył dla swoich wyborców przy słowach "Ole! Olek - wybierzmy przyszłość oraz styl". Utwór był nagrany specjalnie dla niego przez grupę Top One. - To był nowatorski krok Jacques'a Segueli, francuskiego specjalisty od marketingu politycznego - wyjaśnia medioznawca Wojciech Szalkiewicz. - Sequela był wtedy szefem kampanii wyborczej Kwaśniewskiego. I to była przełomowa kampania w Polsce. Wszystkie kampanie od roku 1989 były mało profesjonalne, trochę siermiężne i bardzo na serio. Kampania Kwaśniewskiego w 1995 roku to było przedsięwzięcie nowatorskie, wzorowane na zachodnich. W tej nowoczesnej kampanii dość odważnie zdecydowano się użyć muzyki disco polo. Sequela zatrudnił w tym celu znaną grupę Top One, która nagrała kawałek "Ole! Olek". Doskonale wiedział, że ta muzyka ma rzesze swoich zwolenników. Chociaż w ogóle nie funkcjonowała w mediach masowych, ale stragany z kasetami z muzyką disco polo były w całej Polsce - wyjaśnia Szalkiewicz

- W Ameryce taki sposób prowadzenia polityki istnieje od połowy lat 50. My z wiadomych powodów byliśmy na tym gruncie zacofani. Sequela przetarł ten szlak, bo potem te chwyty były wykorzystywane w kolejnych kampaniach. "Ole! Olek" zadziałał zgodnie z planem. Czy to był dobry kawałek, czy zły, to sprawa drugorzędowa. Ale na pewno przeszedł do historii - podsumowuje Szalkiewicz.

Zobacz także: Bieniuk tłumaczy, dlaczego nie poślubił Anny Przybylskiej

Źródło: ESKA TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: