ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
Se.pl wiadomości gwiazdy Ewa Błaszczyk o córce: Wierzę, że Ola się wybudzi

Ewa Błaszczyk o córce: Wierzę, że Ola się wybudzi

17.08.2016, godz. 15:07
Wierzę, że Ola się wybudzi
foto:

To była pierwsza taka operacja przeprowadzona poza Japonią! Wczoraj w szpitalu klinicznym w Olsztynie prof. Isao Morita wszczepił Oli (22 l.), córce aktorki Ewy Błaszczyk (60 l.), stymulator, który ma pomóc w wybudzeniu jej ze śpiaczki. Dziewczynka od 16 lat pozostaje w stanie minimalnej świadomości. - Wierzę, że Ola się obudzi - powiedziała jej mama. Skutki operacji poznamy jednak dopiero za miesiąc.

- Zabieg trwał blisko trzy godziny, przebiegł zgodnie z planem, a wszczepiony stymulator działa prawidłowo - powiedział dziennikarzom prof. Wojciech Maksymowicz, który asystował wybitnemu japońskiemu neurochirurgowi.

Na czym polegał zabieg? W okolice pnia mózgu Oli lekarze wprowadzili mikroskopijną elektrodę i podłączyli ją do wszczepionego pod skórę stymulatora, który co kwadrans wysyła elektryczne impulsy mające pobudzać komórki nerwowe w mózgu pacjentki. Właśnie w taki sposób prof. Morita wybudził już ze śpiączki 300 pacjentów w Japonii. - A teraz pomaga nam wdrożyć tę nowatorską metodę w naszej klinice - uśmiecha się prof. Wojciech Maksymowicz. - Stymulator kosztuje 70 tysięcy złotych, ale będziemy walczyć o to, by NFZ refundował takie operacje. Tymczasem zbieramy pieniądze na kolejną serię operacji, które odbędą się już w czerwcu - dodaje.

Ewa Błaszczyk, która towarzyszyła Oli razem z jej siostrą bliźniaczką, nie kryła optymizmu. - Wierzę, że dzięki tym wspaniałym lekarzom Ola się obudzi - wyznała. Jej córka pozostaje w stanie minimalnej świadomosci od 2000 roku. Sześcioletnia wówczas Ola zakrztusiła się tabletką i wpadła w śpiączkę.

Prof. Morita pozostanie w Olsztynie do jutra, pomagając polskim lekarzom w przeprowadzeniu jeszcze czterech podobnych operacji.

Zobacz: Córka Ewy Błaszczyk już po operacji. Ola wybudzi się ze śpiączki?

Źródło: FAKTY TVN/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: