ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
Se.pl wiadomości gwiazdy Gwiazdy i dziennikarze o ustawie antyaborcyjnej. Co mówią Wellman i Pazura?!

Gwiazdy i dziennikarze o ustawie antyaborcyjnej. Co mówią Wellman i Pazura?!

24.09.2016, godz. 08:25
Gwiazdy o aborcji
foto: Fotomontaż AKPA

W czwartek sejm zaczął obrady nad projektem ustawy antyaborcyjnej. Nowa ustawa całkowicie zakazuje aborcji i grozi kobietom odpwiedzialnością karną za przerwaną ciążę. Ten temat bulwersuje także showbiznes. "Super Express" zapytał o zdanie na temat ustawy m.in. dziennikarkę Dorotę Wellmann i aktorkę Zofię Zborowską. Wypowiedział się też mężczyzna z krwi i kości - Dariusz Michalczewski.

Dorota Wellmann, dziennikarka:

Jestem przerażona! Uważam, że to jest zbrodnia przeciwko kobietom. Politycy w ogóle nie liczą się z kobietami w Polsce. Któregoś dnia te kobiety wyjdą na ulicę i zrobią z nimi porządek. Kobiety mają taką siłę! Jesteśmy dużą częścią społeczeństwa, jesteśmy pracownikami, płacimy podatki, a wszyscy mają nas... wiadomo gdzie.

Anna Powierza, aktorka:

Przeraża mnie wizja całkowitego zakazu aborcji. I to bardzo! Najbardziej, jako matkę, przeraża mnie to, że musiałabym urodzić chore dziecko, które na moich oczach by umierało. To przeokrutne cierpienie. Jeśli ta ustawa wejdzie w życie, będzie to poniżej wszelkiej dyskusji, rozmowy, krytyki. To mnie przeraża niewyobrażalnie!

Dariusz Michalczewski, bokser:

Jestem katolikiem, chodzę do kościoła, modlę się, rozmawiam z Bogiem. Ale ta ustawa to jest jakiś absurd! Widziałem obrazek, na którym kobieta trafia do więzienia na 3 lata za usunięcie ciąży z wyniku gwałtu. Mówi do sądu: Wysoki sądzie, a co jeśli spotkam swojego oprawcę? Sąd odpowiada: Niech się Pani nie martwi, on dostał wyrok w zawieszeniu. I tak to wygląda. Rzadko kto usuwa dziecko tak o. Trzeba przede wszystkim postawić na edukację! W innych krajach edukacja działa i jest znacznie mniej przypadków usuwania ciąży. Wszyscy lubimy się kochać. Ale ksiądz zabrania edukacji. Kiedy ludzie mają uprawiać seks? Dopiero po ślubie? Przecież tu też trzeba się dopasować! Jeśli chodzi o uszkodzone płody, to tu też skupmy się na edukacji... Edukacja od A do Z, że nie można pić w ciąży, nie można palić, należy o siebie dbać. Dbać o higienę, myć się. Ja byłem małym chłopcem i uważałem na takie rzeczy, że trzeba teg frędzla i tyłek umyć. Edukacja seksualna powinna być robiona także w kościele.

Cezary Pazura, aktor:

Nie wypowiadam się na sprawy polityczne. Są dwie strony, niech one to załatwią między sobą, ja się dostosuję. Jestem zwykłym, szarym obywatelem. Nie mam zdania w tym względzie.

Natalia Hołownia, dziennikarka:

Jestem przerażona. Zwłaszcza zapis o konieczności rodzenia przez kobiety dzieci z gwałtu napawa mnie strachem. Kobiety nie są obywatelkami drugiej kategorii i nie rozumiem, dlaczego inni chcą podejmować za nie decyzje. Zamiast wprowadzać radykalne prawo, które upokarza kobiety, można by skupić się na wprowadzeniu edukacji seksualnej do szkół, tak jak wygląda to w Kanadzie czy we Francji. Pomogłoby to uniknąć plagi niechcianych ciąż w Polsce i z pewnością zmniejszyłoby ilość aborcji. Usunięcie ciąży to nie jest prosta decyzja. Kobieta musi zmagać się z jej skutkami przez całe życie. Ale nawet do trudnych decyzji powinnyśmy mieć prawo.

Zofia Zborowska, aktorka:

Jestem w Stanach, ale gdybym mogła, to byłabym w czwartek pod sejmem. To wszystko nie mieści mi się w głowie. To są fanatycy, którzy starają się siłą narzucić swoje poglądy. To nie są dobrzy ludzie.

ZOBACZ: Gwiazdy popierają Czarny Protest [ZDJĘCIA]

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: