ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
Se.pl wiadomości gwiazdy Kabaret wydał biografię! "Niełatwo rozśmieszyć Polaków"

Kabaret wydał biografię! "Niełatwo rozśmieszyć Polaków"

04.11.2016, godz. 02:00
Niełatwo rozśmieszyć Polaków
Niełatwo rozśmieszyć Polaków foto: materiał prasowy

Po ponad 15 latach działalności jeden z najpopularniejszych polskich kabaretów zdecydował się wydać biografię. "Neo-Nówka. Schody do nieba" zawiera nieznane dotąd fakty z życia kabaretu, liczne anegdoty oraz nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia z prywatnego archiwum jego członków: Radka Bieleckiego (38 l.), Michała Gawlińskiego (35 l.) i Romana Żurka (41 l.).

- Skąd mieliście pomysł na biografię

Roman Żurek: - Nie chcieliśmy, żeby powstała. Krzysztof Pyzia (autor - przyp. red.) długo nas namawiał. Jego zdaniem piętnastolecie kabaretu to dobry temat i okazja do podsumowania naszej działalności. Nie chcieliśmy tego robić, bo coraz więcej osób wydaje książki..

Michał Gawliński: - Pani Czubaszek powiedziała, że więcej osób wydaje książki, niż je czyta!

R.Ż.: - Nie chcieliśmy się wbijać w tę grupę. Chcąc nie chcąc, pewnie się tam znajdziemy. Podczas pracy nad książką okazało się jednak, że jest tyle ciekawych wątków, które warto pokazać. Wyszło naprawdę śmiesznie.

- Łatwo rozśmieszyć Polaka?

M.G.: - Lubimy śmiać się z innych, do siebie mamy zdecydowanie za mało dystansu. To taki ogólnik. Czy łatwo rozbawić Polaka? Generalnie jesteśmy nadąsanymi ludźmi, ale lubimy się śmiać i cieszyć, tylko w przeciwieństwie do Amerykanów musimy mieć powód.

R.Ż.: - Najlepiej śmiać się z kogoś, a tym powodem jesteśmy my, bo dajemy ludziom siebie na scenie. Nie ma sprawdzonego sposobu, jak rozśmieszyć, rozbawić.

M.G.: - Polacy są wymagającymi widzami i mówiąc szczerze - nie jest łatwo ich rozśmieszyć.

- Czy sytuacja polityczna dostarcza inspiracji?

R.Ż.: - Inspiracją może być wszystko, inspiracją są ludzie, staramy się obserwować to, co nas otacza. W naszym przypadku programy są ostatnio bardziej społeczne, nie robimy czegoś takiego, że polityka jest na topie, więc robimy o tym skecz. Dotykamy zjawisk międzyludzkich i stronimy wręcz od polityki. Ludzie mają już jej dość, przychodzą na nasze występy, żeby od niej odpocząć. Oczywiście pojawiają się jakieś wzmianki, ale nie są one najważniejsze w całym skeczu.

- Zaskoczyła was informacja, że kabarety znikają z Telewizji Polskiej?

R.Ż.: - Ja się dziwię, że nastąpiło to tak późno.

M.G.: - Ja byłem zaskoczony, bo tworzenie programu kabaretowego jest bardzo tanie. Telewizja mówi, że ma problemy finansowe, a do tej pory to kabarety ją ratowały... to strzał w stopę.

Zobacz: Kinga Rusin marzy o domu z ogrodem. Chce hodować własne warzywa!

Źródło: Paulina Koziejowska
autor: Rozmawiał Dawid Grądkowski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: