ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
Se.pl wiadomości gwiazdy Lewicowy portal krytykuje Projekt Lady!

Lewicowy portal krytykuje Projekt Lady!

20.07.2016, godz. 11:00
Projekt Lady - Rozenek i uczestniczki. Program startuje w czerwcu
foto: Agencja TVN/x-news

Nowy program Małgorzaty Rozenek odniósł duży sukces. Oglądalność ostatnich odcinków przerosła najśmielsze oczekiwania twórców. Jednak nie wszystkim podoba się nowy format TVN. Jeden z lewicowych portali krytykuje stację za staromodne idee, które promuje show.

O Projekcie Lady było głośno od dawna. Po pierwsze dlatego, że po przerwie do pracy miała powrócić Małgorzata Rozenek. Po drugie program miał pokazać coś, czego tłuszcza pragnie najbardziej - kontrastu, zestawienia tego co"lepsze", w tym przypadku dobrze wychowanych eleganckich kobiet, z tym co "gorsze", "plebejskie", czyli młodych dziewczyn, którą są na bakier z dobrymi manierami. Dla mało wymagających widzów program jest dobrą rozrywką. Dla tych, którzy liczyli na coś głębszego, wielkim zawodem, który bije po oczach sztucznością.

Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki politycznej" postanowiła zanalizować program (całość tekstu TUTAJ). Z analizy wyłania się krytyczne spojrzenie na nowy show stacji, która chce być "postępowa" i łamać utarte schematy. - W cywilizowanym świecie być może to edukacja wyrównywałaby im jakoś szanse, ale w świecie nadwiślańskich nierówności nie ma na to szans. TVN spieszy więc na pomoc. No dobrze, przesadzam. Chce nas zabawić i tyle - pisze autorka.

Wiśniewska zastanawia się nad sensem całego widowiska medialnego. - Po co przeklinające dziewczyny przerabiać na damy z pałacu? Idea programu jest chyba taka, że staną się wtedy po prostu lepsze. Będą ładnie mówić, elegancko wyglądać. Po obejrzeniu trailera miałam wrażenie, że to doskonały format skrojony pod widza, który ogląda przyuczanie do dworskiej etykiety – jakimi sztućcami i co jeść, jak trzymać między palcami serwetkę na przyjęciu, itp. – i z wyższością myśli o tych rozwydrzonych dziewuszyskach, co podstaw dobrych manier nie znają. Tylko czy widz zna? - pyta w swoim artykule.

Według autorki tekstu cały program jest stworzony na siłę i nie potrzebny. - Dworska etykieta i mundurek to dziś raczej kabaret niż droga do lepszego poruszania się po współczesnym świecie. Pomagały w życiu bardzo, jak się urodziło w dworze w Radziejowicach – sto pięćdziesiąt lat temu. Jak się urodziło gdzieś indziej i dużo później, są tylko zwierciadłem kompleksów i aspiracji polskiej klasy średniej - konkluduje Wiśniewska.

Zgadzacie się z tym zdaniem, czy może kochacie nowy program Rozenek i uważacie, że to wspaniały show?

Zobacz: Projekt Lady. Najlepsze wypowiedzi uczestniczek programu!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: