ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
Se.pl wiadomości gwiazdy NIE ŻYJE Jerzy Cnota. Największe role aktora [FILMOGRAFIA]

NIE ŻYJE Jerzy Cnota. Największe role aktora [FILMOGRAFIA]

10.11.2016, godz. 22:36
Jerzy Cnota: Ojciec lał mnie codziennie
foto: EAST NEWS

W wieku 74 lat zmarł Jerzy Cnota, aktor, którego wszyscy zapamiętali z niezapomianej roli Zbójnika Gąsiora w Janosiku. Artysta zyskał również popularność za role w takich filmach jak "Miś", "Niespotykanie spokojny człowiek" oraz "Brunet wieczorową porą". Z jakich filmów i seriali Jerzy Cnota zostanie zapamiętany?

Jerzy Cnota, aktor filmowy i serialowy zmarł w wieku 74 lat. Artysta od kilku lat zmagał się z chorobą trzustki. Popularność zyskał dzięki niezapomianej roli w "Janosiku", gdzie zagrał Zbójnika Gąsiora. W pamięci widzów zapisze się również jako odtwórca kilku ról w klasykach polskich komedii. Kreacje Jerzego Cnoty w "Niespotykanie spokojnym człowieku", "Brunecie wieczorową porą", czy "Co mnie mi zrobisz, jak mnie złapiesz" spowodowały, że na stałe podbił serca widzów. W 2014 roku aktor zagrał w filmie biograficznym "Cnota", gdzie zagrał samego siebie.

- Serial spotkał się z krytyką, ale został za to doceniony przez publiczność, o czym świadczy fakt, że w telewizji był wyświetlany 36 razy - mawiał o serialu "Janosik" artysta.

Swoją karierę aktorską rozpoczął w 1965 roku po ukończeniu filologii rosyjskiej w Krakowie. Debiutował w filmie "Święta wojna" Juliana Dziedziny. Jego dorobek teatralny jak i filmowy to ponad 100 filmów.

- Spośród wszystkich ról, jakie zagrałem w ponad 100 filmach, kreację postaci Augusta Mola w Perle w koronie uważam za najważniejszą w swoim dorobku. To była rola jakby idealnie napisana dla mnie - powiedział aktor w rozmowie z Dziennikiem Teatralnym.

W 2009 roku Jerzy Cnota został odznaczony przez prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury.

Czytaj: Jerzy Cnota NIE ŻYJE! Odszedł aktor znany z "Janosika" i "Misia"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: