ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
Se.pl wiadomości gwiazdy Pogrzeb Wajdy w Krakowie. Relacja z uroczystości [ZDJĘCIA]

Pogrzeb Wajdy w Krakowie. Relacja z uroczystości [ZDJĘCIA]

19.10.2016, godz. 14:04
POGRZEB ANDRZEJA WAJDY
POGRZEB ANDRZEJA WAJDY foto:

Pogrzeb Andrzeja Wajdy odbędzie się w Krakowie w środę 19 października na Cmentarzu Salwatorskim o godznie 16:30. Wcześniej w bazylice św. Trójcy nad urną mistrza zostanie odprawiona msza żałobna. Bliscy i Krakowianie będą mogli w ciszy oddać hołd reżyserowi. Zdjęcia i relacja z pogrzebu Wajdy na SE.pl

Pogrzeb Wajdy w Krakowie odbędzie się w środę 19 października 2016 roku. Urna z prochami mistrza zostanie wystawiona o godzinie 13:30 w kościele ojców Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12. W tym samym miejscu o godzinie 14:30 rozpocznie się msza żałobna w intencji zmarłego, której przewodniczyć będzie bp Grzegorz Ryś. Na zewnątrz kościoła zostanie przygotowane dodatkowe nagłośnienie. Po mszy kondukt pogrzebowy uda się na cmentarz Salwatorski. To właśnie tam spoczną prochy Andrzeja Wajdy. Pogrzeb na cmentarzu został zaplanowany na godzinę 16:30. Do tej godziny wciąż można wpisywać się w księdze kondolencyjnej wystawionej w Urzędzie Miasta Krakowa. Po pogrzebie Wajdy księga zostanie przekazana rodzinie zmarłego.

Podczas pogrzebu na Cmentarzu Salwatorskim nie przewidziano żadnych przemówień. Reżyser zostanie pochowany w rodzinnym grobowcu. Choć uroczystość ma mieć charakter rodzinny i religijny, to ceremonia będzie mieć charakter otwarty.

Relacja z pogrzebu Andrzeja Wajdy w Krakowie

16:30 Kondukt żałobny dotarł na Cmentarz Salwatorski. Tu w rodzinnym grobowcu został pochowany Andrzej Wajda.

16:05 Msza święta została zakończona. Tłum wychodzi z kościoła, by potem w kondukcie żałobnym udać się na Cmentarz Salwatorski. To właśnie tam spocznie reżyser. Na cmentarzu nie będzie przemówień.

15:38 Podczas mszy żałobnej przeczytano między innymi list byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Kościół oo. Dominikanów wypełniony był tłumem po brzegi. Na pogrzebie Wajdy obecnych było wielu polityków. Oprócz Andrzeja Dudy w uroczystości udział brał m.in. Bronisław Komorowski, Bogdan Borusewicz, Paweł Adamowicz. Msza zakończy się o godzinie 16:00.

14:23 Na ulicy Stolarskiej 12 pod kościołem Ojców Dominikanów zebrały się tłumy żałobników. Nie wszyscy zmieścili się w świątyni. Mszy żałobnej przewodniczyć będzie bp Grzegorz Ryś, a homilię wygłosi o. Jan Andrzej Kłoczowski. W pierwszych rzędach kościoła Ojców Dominikanów zasiada prezydent RP Andrzej Duda. Zmarłego w krótkich słowach pożegnają Dorota Segda, Jerzy Trela i Henryk Woźniakowski.

ZOBACZ: Pogrzeb Andrzeja Wajdy w Krakowie. Zmiany w komunikacji miejskiej [UTRUDNIENIA, OBJAZDY]

14:15 Wśród żałobników obecna jest Grażyna Torbicka. Prezenterka w wypowiedzi przed kamerami stwierdziła, że filmy Wajdy powinny wejść do kanonu lektur szkolnych.

14:12 Mieszkańcy Krakowa żegnają zmarłego reżysera. Przy urnie z prochami Andrzeja Wajdy ustawiła się długa kolejka.

14:00 Zgodnie z planem uroczystości pogrzebowych Andrzeja Wajdy urna została wystawiona w kościele ojców Dominikanów o godzinie 13:30. Wtedy też zaczęli zbierać się pierwsi żałobnicy. Na Twitterze pojawiło się zdjęcie grobowca, w którym spocznie Andrzej Wajda.

 

W środę rano prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział swoją obecność na pogrzebie reżysera.

Andrzej Wajda zmarł 9 października w wieku 90 lat. Warto pamiętać, że Andrzej Wajda, choć urodził się w Suwałkach, często postrzegany był jako artysta krakowski. Tu nakręcił min. słynne „Wesele” i „Katyń”.

ZOBACZ: Krystyna Janda żegna Andrzeja Wajdę: Nie odszedłeś i nie odejdziesz nigdy

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: