ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
SUPER EXPRESS.pl wiadomości gwiazdy Powidoki nominowane do Oscara! Andrzej Wajda ponownie otrzyma prestiżową nagrodę?

Powidoki nominowane do Oscara! Andrzej Wajda ponownie otrzyma prestiżową nagrodę?

28.09.2016, godz. 12:15
ANDRZEJ WAJDA
ANDRZEJ WAJDA foto: AKPA

Andrzej Wajda ma szansę na kolejnego Oscara! Film polskiego mistrza filmu "Powidoki" znalazł się na liście dzieł nieanglojęzycznych, które zawalczą o nagrodę podczas 89. ceremonii.

"Powidoki" Andrzeja Wajdy pojawią się w polskich kinach za kilka miesięcy. Jednak zanim odbyła się premiera kinowa najnowszego dzieła Wajdy, film został wyświetlony na kilku festiwalach. Teraz ma szansę dostać Oscara, bowiem zaklasyfikował się w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Film opowiada o malarzu Władysławie Strzemińskim, który był czołowym przedstawicielem awangardy w polskiej sztuce lat 20. i 30. XX wieku.  Akcja będzie dziać się w latach 1948-1952. Strzemiński jako jeden z nielicznych artystów sprzeciwił się zasadom socrealizmu, który był odgórnie narzucany przez PZPR. W rolę główną wcielił się Bogusław Linda.

Filmy Andrzeja Wajdy były niejednokrotnie nominowane do Oscara. O nagrodę walczyły takie dzieła jak "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", czy "Katyń". Reżyser otrzymał prestiżową nagrodę za całokształt w 2000 roku. Do tej pory nie dostał Oscara za żaden ze swoich filmów.

Zobacz: Festiwal Filmowy w Gdyni 2016: lista nagrodzonych

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: