WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Andrzej Stankiewicz: Jeśli ktoś przegra, to Macierewicz

Andrzej Stankiewicz: Jeśli ktoś przegra, to Macierewicz

10.08.2017, godz. 02:00
Andrzej Stankiewicz
Andrzej Stankiewicz, Publicysta „Rzeczpospolitej” foto: EAST NEWS

"Super Express": - Za kim stanie w wojnie Dudy z Macierewiczem Jarosław Kaczyński?

Andrzej Stankiewicz: - Do tej pory było tak, że prezes oczekiwał zmian personalnych w armii i Macierewicz mu je zapewniał. Z drugiej jednak strony, potrafił blokować różne jego radykalne zapędy. Próbował dekretować też szacunek wobec Andrzeja Dudy, co się nie udawało. Zresztą nie jestem przekonany, czy będzie chciał stanąć po czyjejś ze stron. Prezes PiS uwielbia, kiedy frakcje wykrwawiają się we wspólnych wojnach. Myślę, że się tym zupełnie nie przejmuje.

- Skoro zabraknie arbitra w tej krwawej wojnie, to kto ją wygra?

- Wcale nie musi być w tej wojnie zwycięzcy. Stanie się tak, kiedy wymknie się ona spod kontroli i Duda, i Macierewicz zaczną na tym tracić. Prezydent jest w o tyle lepszej sytuacji, że jest w natarciu. Psychicznie i politycznie przeszedł przez Rubikon, za którym może sobie pozwolić na odcinanie się od działań PiS.

- Weta go tak zmieniły?

- Tak. O tyle go to ośmieliło, że różne zagrywki wobec Macierewicza nie są już dla niego kłopotem. Jest w stanie o wiele więcej zrobić. To całkowicie zmienia postać rzeczy. Do tej pory przepychał się z Macierewiczem, ale akceptował jego działania. Tym razem tak nie będzie. Duda pokazuje Macierewiczowi, że w konflikcie z nim nie ma szans.

- A nie ma?

Szef MON może sobie nominować oficerów, ale nie może powoływać generałów i najwyższych dowódców polskiej armii. To wszystko musi być robione z prezydentem. A Macierewicz bez obsady kluczowych stanowisk jest bezbronny. Dlatego, jeśli ktoś ma zwyciężyć w tym sporze, to będzie to Andrzej Duda. Po pierwsze, to od niego zależą ostateczne decyzje i Antoni Macierewicz będzie się musiał podporządkować, a po drugie, szef MON jest niezwykle niepopularny.

Chcą zabić Macierewicza? Szokujące doniesienia i tajemniczy wpis w sieci

WOJNA Dudy z Macierewiczem. Jest odpowiedź MON na decyzję prezydenta

Wojna o generałów. Duda odmówił Macierewiczowi rozpatrzenia wniosków o awanse

autor: Rozmawiał Tomasz Walczak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: