WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Kik: Efekt aspiracji

Kik: Efekt aspiracji

01.08.2017, godz. 05:00
Kazimierz Kik
foto: EAST NEWS

Kazimierz Kik, politolog z kieleckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, w rozmowie z SE ocenia słowa Zbigniewa Ziobry o prezydenckich ministrach, których określił mało chwalebnym mianem "larw":

"Super Express": - Czy mamy do czynienia z wojną na linii prezydent - minister sprawiedliwości?

Prof. Kazimierz Kik: - To nie jest wojna. Musimy pamiętać o tym, że obóz władzy jest wewnętrznie zróżnicowany. Składają się na niego cztery środowiska. A skoro mamy cztery środowiska, to i cztery aspiracje. I wydaje mi się, że dochodzi do takiej sytuacji, że im mniejsza partia, tym te aspiracje są większe. A w wypadku pana Ziobry są odwrotnie proporcjonalne do znaczenia jego partii w koalicji rządzącej. Co nie znaczy, że uważam projekt reformy sądownictwa za zły.

- Jeśli to nie wojna, to co obserwujemy?

- W demokracjach proceduje się w warunkach dążenia do konsensusu i kompromisu. I wydaje mi się, że obserwujemy proces uczenia się przez obóz władzy - a zwłaszcza przez mniejsze z tworzących go partii, jak właśnie ugrupowanie ministra Ziobry - demokratycznej pokory. A więc dochodzenia do realizacji swoich celów w formule gotowości do zawierania kompromisów.

Zobacz także: Sondaż se.pl i NOWA TV. Po prezydenckich wetach - jak Polacy oceniają Andrzeja Dudę?

autor: Rozmawiał Mateusz Zardzewiały zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: