WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości opinie Andrzej Sadowski o programie 500 plus: Nie ma gwarancji, że będą pieniądze

Andrzej Sadowski o programie 500 plus: Nie ma gwarancji, że będą pieniądze

10.08.2016, godz. 02:00
Andrzej Sadowski
foto: Archiwum

Andrzej Sadowski z Centum im. Adama Smitha ocenia rządowy program 500 plus.

"Super Express": - Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk stwierdził, że zabraknie 5 miliardów złotych na program 500+. W rozmowie z "Super Expressem" zapowiedział, że rząd znajdzie brakujące pieniądze. Gdzie powinien szukać tych pieniędzy?

Andrzej Sadowski: - Trzeba zmienić zły i absurdalny system podatkowy.

- Na czym polegają te absurdy?

- Mamy osiem różnych podatków pod różnymi nazwami nałożonych na pracę na etacie. Płacone w czterech przelewach, a na koniec jest dwóch podatników - przedsiębiorca i pracownik. Proponujemy jeden podatek, jeden przelew i jednego podatnika. Proponujemy również wycofać milion przedsiębiorców z systemu VAT. Mają nie więcej niż 200 tys. złotych przychodu w skali roku. To sprawi mniejsze wyłudzenie VAT i 5 miliardów złotych znajdzie się bez problemu.

- Minister Kowalczyk stwierdził, że 5 miliardów złotych rząd uzyska z dochodów podatków. Według ministra, dzięki uszczelnieniu systemu dochody podatkowe były wyższe o 9 miliardów złotych niż w zeszłym roku.

- To są metody policyjne. To jest represja wobec przedsiębiorców. Teraz każdy przedsiębiorca może być przestępcą.

- Dlaczego?

- Według prof. Witolda Modzelewskiego mamy 1,5 miliona stron interpretacji przepisów związanych z samym VAT.

- Co trzeba zrobić, że system był jasny i przejrzysty?

- Rząd musiałby uprościć system podatkowy. Z tego tytułu rząd miałby duże oszczędności.

Zobacz: Ile razy Kurski pokazał się w TVP w ostatnim miesiącu? PODLICZONO

- Czy beneficjenci programu 500+ będą mogli spać spokojnie? Do tej pory osoby, które korzystają z rządowej propozycji socjalnej, napędzają polską gospodarkę.

- Nie ma żadnej gwarancji, że będą pieniądze na 500+. Pieniądze na program 500+ będą gwarantowane, jeżeli gospodarka zostanie uwolniona od szkodliwych przepisów. Wtedy gospodarka, która się będzie lepiej rozwijała, sfinansuje program 500+ i inne projekty socjalne, które rząd będzie miał w zanadrzu. Rząd metodami policyjnymi na dłuższą metę nić nie zdziała.

- Stać nas teraz na program 500+?

- Pieniądze z programu 500+ pochodzą wyłącznie z pracy Polaków. To oni sami finansują program, z którego korzystają.

- Minister Kowalczyk stwierdził, że dopiero 2018 rok będzie pierwszym, kiedy będzie można rozliczać rząd z poprawy ściągalności, bo dopiero wówczas zadziałają wszystkie mechanizmy, których wprowadzenie zapowiadaliśmy. Dlaczego tak późno?

- Bardzo dobre pytanie. Jeżeli coś jest dobre, to trzeba wprowadzać tu i teraz. Jeżeli nie będzie zmiany w systemie podatkowym, a będzie to, co robił poprzedni rząd, czyli uszczelnianie systemu podatkowego i metody policyjne, to obecny rząd dużo na tym nie zyska.

Źródło: Super Express TV
autor: Rozmawiał BARTOSZ BORUCIAK zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: