WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Cezary Kaźmierczak: Skarbówki za nic mają ustawę zasadniczą

Cezary Kaźmierczak: Skarbówki za nic mają ustawę zasadniczą

19.11.2016, godz. 02:00
Kaźmierczak Cezary
foto: Eastnews

Eksperci komentują konstytucję dla biznesu.

"Super Express": - Wicepremier Mateusz Morawiecki zaprezentował wczoraj "Konstytucję dla biznesu", która ma ułatwić życie małym i średnim przedsiębiorcom. Jak pan ją odbiera?

Cezary Kaźmierczak: - Bardzo pozytywnie. Ustanowienie kilku norm w relacjach państwo - przedsiębiorcy jest zdecydowanie krokiem w dobrym kierunku. Co prawda większość tych rzeczy została zapisana w polskiej konstytucji, jednak konstytucja nie przyjęła się w urzędach skarbowych. Powołanie się w nich na ustawę zasadniczą grozi zarzutem karnym o usiłowanie zabójstwa, bo urzędnik mógłby udusić się ze śmiechu. Mam nadzieję, że ta konstytucja będzie dla nas, przedsiębiorców, orężem, do którego będziemy mogli odwoływać się w jakichś sporach. Szczególnie kwestie dotyczące klauzuli pewności prawa są rzeczą fundamentalną. Jeśli chodzi o zasadę, że wszystko, co nie jest zabronione, jest dozwolone, to trzeba powiedzieć, że praktyka administracji szła w odwrotnym kierunku.

- Obietnice obietnicami, ale jakie są szanse, że ta "Konstytucja dla biznesu" coś realnie zmieni?

- Nie może pan zadać jakiegoś łatwiejszego pytania, np. jakie numery zostaną w niedzielę wylosowane w lotto?

- Chociaż pospekulujmy o szansach.

- Patrząc na dotychczasową praktykę, można powiedzieć, że to zadziała w momencie, gdy ta ustawa wyjdzie z Sejmu w takim kształcie, w jakim wczoraj ją poznaliśmy. Musi też mieć mocne wsparcie polityczne premiera Morawieckiego. Wreszcie trzeba zmienić praktykę wewnątrz urzędów skarbowych. Bo jeśli przy zasadzie domniemania niewinności urzędnik skarbowy dostanie od przełożonych zadanie przyniesienia mandatów np. na kwotę 50 tys. zł, to "Konstytucja dla biznesu" nie zadziała, pozostanie martwym prawem.

Zobacz: Dolniak: Zasługą PiS jest aktywizacja kobiet

Źródło: Super Express TV
autor: Rozmawiał Mateusz Zardzewiały zobacz inne artykuły tego autora
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: