WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Dr Wojciech Jabłoński ocenia: Formacja Kukiza mocno straci

Dr Wojciech Jabłoński ocenia: Formacja Kukiza mocno straci

17.03.2017, godz. 02:00
Wojeciech Jabłoński
foto: Super Express

Dr Wojciech Jabłoński ocenia, jakie mogą być polityczne konsekwencje dla Kukiz 15' po publikacji "Super Expressu" o mieszkaniu lidera partii.

"Super Express": - Jak ujawnił "Super Express", Paweł Kukiz wykupił mieszkanie komunalne za 25 tysięcy złotych, czyli 10 proc. jego wartości. Jak wpłynie to na wizerunek antysystemowego ugrupowania, jakim jest Kukiz'15?

Dr Wojciech Jabłoński: - Na pewno nie pomoże. Sam wykup był zgodny z prawem, jednak informacja o nim ukazuje się w fatalnym dla Kukiz'15 momencie. W czasie, gdy w Warszawie mamy do czynienia z aferą reprywatyzacyjną. Zadziała mechanizm plotki, a więc nikt nie będzie wnikał w to, czy Kukiz miał prawo wykupić mieszkanie, czy takiego prawa nie miał. Czy mu się należało, czy nie. Siłą rzeczy zostanie to ocenione negatywnie, a formacja Kukiza mocno straci.

- Kontrowersje budzi też fakt, że Kukiz korzysta z hotelu sejmowego, podczas gdy ma w stolicy mieszkanie.

- To może uderzyć jeszcze bardziej. Kukiz'15 lansuje się jako formacja niebiorąca pieniędzy z budżetu, która zrezygnowała z ogromnej dotacji. A tutaj lider ugrupowania łakomi się na kąski relatywnie w polityce niskie, jak korzystanie z sejmowego hotelu.

- Ale Paweł Kukiz broni się właśnie tym, że jego ruch nie wziął pieniędzy z budżetu, a pokój w hotelu sejmowym to grosze.

- Ojej, ale to są podrygi zranionego zwierzęcia. W ten sposób z sytuacji nie wyjdzie. Zresztą powodem trudnej sytuacji Kukiz'15 jest nie to, co poszczególni politycy tej formacji robili bądź robią, ale zbytnie przytulenie się do partii rządzącej, czyli Prawa i Sprawiedliwości. Ponieważ PiS ostatnio, po klęsce w głosowaniu w Radzie Europejskiej, mocno dostaje po uszach, jeszcze bardziej dostawać będą jego jawni bądź utajeni sojusznicy, na przykład Kukiz'15.

- Jednak w sondażach na razie nie widać, by PiS czy Kukiz'15 tracili.

- Nie widać spadków tych formacji, jednak zaobserwować można wyraźny wzrost notowań Platformy Obywatelskiej. To tak jak przed wyborami w 2015 roku - wtedy PO nie traciła, obserwowaliśmy jednak wzrost poparcia PiS. Teraz jest trend odwrotny, PiS nie traci, PO zyskuje. Może to być początek odwrócenia proporcji w polskim życiu politycznym.

Zobacz: Domański: Wzrośnie bezrobocie, będą napięcia społeczne w Polsce

Źródło: X-NEWS
autor: Rozmawiał Andrzej Maksymowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: