WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości opinie Henryk Kowalczyk zapowiada: Znajdziemy te 5 miliardów na program 500+

Henryk Kowalczyk zapowiada: Znajdziemy te 5 miliardów na program 500+

10.08.2016, godz. 07:00
Henryk Kowalczyk
foto: Archiwum

Henryk Kowalczyk tłumaczy skąd rząd weźmie pieniądze na projekt 500 plus.

"Super Express": - W jednym z wywiadów stwierdził pan, że brakuje 5 mld zł na program 500+. Przecież zapewnialiście, że beneficjenci będą mogli spać spokojnie. Co się stało?

Henryk Kowalczyk: - Pieniędzy na program 500+ nie brakuje.

- Pan powiedział co innego.

- Spokojnie, pieniądze będą. Po prostu na program 500+ będzie potrzeba więcej pieniędzy w 2017 roku niż w obecnym. Te 5 miliardów rząd spokojnie znajdzie. Teraz znacząco wzrosły dochody podatkowe.

- Z jakich źródeł, panie ministrze?

- Są różne źródła wzrostu dochodów podatkowych. Dochody podatkowe za I półrocze tego roku były większe o 9 mld zł w stosunku do ubiegłego roku. To jest bardzo dobry wynik. Przyczyny tego sukcesu są różne. Nasze działania sprawiły, że uszczelniliśmy niektóre podatki. Urzędy skarbowe mają inne podejście. Nie skupiają się wyłącznie na małych firmach, coraz częściej zwracają większą uwagę na duże firmy. Mamy również wzrost gospodarczy.

Zobacz: Ile razy Kurski pokazał się w TVP w ostatnim miesiącu? PODLICZONO

- Skąd weźmiecie 5 mld zł, których brakuje na realizację programu 500+?

- Podkreślam jeszcze raz, że pieniędzy nie brakuje. Pieniądze, których potrzeba będzie więcej na program 500+, weźmiemy z dochodów podatkowych. Dochody rosną, więc nie ma obawy, że pieniędzy w przyszłym roku nie wystarczy.

- Nie obawia się pan, że ludzie, którzy korzystają z rządowego programu 500+, odwrócą się od was i nie zagłosują na PiS w przyszłych wyborach parlamentarnych?

- Takiej sytuacji nie przewiduję. Pieniądze na program 500+ będą. Wyborcy mogą być spokojni.

- Czyli nigdy nie zabraknie pieniędzy na program 500+ i zawsze się znajdą środki na wasz program socjalny.

- Pieniędzy na program 500+ nigdy nie zabraknie.

- Zapewniał pan, że mamy teraz wzrost gospodarczy. Co się stanie, jeżeli tego wzrostu nie będzie. Nałożycie kolejne podatki, żeby dofinansować program 500 plus?

- W tym roku środki z podatków są wystarczające, żeby przeznaczyć 5 mld zł więcej na program 500+.

- Może lepiej zastanowić się nad reformą podatkową w Polsce. Program 500+ nie byłby potrzebny ludziom, bo mieliby więcej pieniędzy w portfelu, gdyby płacili niższe podatki.

- Ma pan na myśli to, żeby państwo przestało realizować program 500+?

- Nie. Mam na myśli zmianę systemu podatkowego, który sprawiłby, że Polacy mniej pieniędzy przeznaczą na podatki.

- Wciąż pracujemy nad nowym systemem podatkowym. Opracowujemy koncepcję jednolitego podatku, który chcemy wprowadzić do 2018 roku.

- W jednym z wywiadów pan minister stwierdził, że dopiero 2018 rok będzie pierwszym, "kiedy będzie można rozliczać rząd z poprawy ściągalności, bo dopiero wówczas zadziałają wszystkie mechanizmy, których wprowadzenie zapowiadaliśmy". Co tak późno?

- Ja tak nie powiedziałem.

- No to ciekawe, nie pamięta pan minister, co mówił?

- 2018 rok będzie pełnym rokiem, w którym będzie można przedstawić dokładne informacje z poprawy ściągalności podatków. Już w 2016 roku skutki ze ściągalności są bardzo dobre. W 2017 roku będą jeszcze lepsze skutki uszczelnienia systemu podatkowego.

- Mówił pan, że zabraknie 5 mld zł. Teraz pan zaprzecza. Mówił pan, że dopiero 2018 rok będzie pierwszym, za który będzie można rozliczać rząd z uszczelnienia systemu podatkowego. Mówi pan, że już w 2016 roku system się uszczelnia. Kiedy mam panu wierzyć, panie ministrze?

- Dziennikarze robią tak, że ich pytania stają się moimi odpowiedziami. Stąd pojawią się takie niejasności w publikacjach.

- Czyli już w 2016 roku będziemy mieli doraźne skutki uszczelnienia systemu podatkowego przez rząd pani premier Beaty Szydło?

- Tak.

- Czy rząd po wakacjach zaskoczy Polaków nowymi propozycjami usprawniającymi polską gospodarkę?

- Pracujemy nad jednolitym podatkiem. To nie będzie zaskoczenie, ale po wakacjach pokażemy naszą propozycję podatkową.

- Macie pomysł, żeby zreformować program 500 plus?

- Decyzje są na 1,5 roku. Po roku funkcjonowania programu przyjdzie czas na oceny. Do tego czasu nie będziemy zmieniać programu 500+.

- Czy beneficjenci programu 500+ mogą spać spokojnie?

- Mogą spać spokojnie. Pieniędzy na program 500+ na pewno nie zabraknie.

Źródło: Super Express TV
autor: Rozmawiał Bartoz Boruciak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: