WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości opinie Jacek Sasin o pomyśle Kukiz'15 ws. komisji śledczej ds. reprywatyzacji: Trzeba się nad tym zastanowić

Jacek Sasin o pomyśle Kukiz'15 ws. komisji śledczej ds. reprywatyzacji: Trzeba się nad tym zastanowić

30.08.2016, godz. 02:00
Jacek Sasin
foto: Super Express

Jacek Sasin w "Super Expressie": - Uważam, że wszystkie sprawy trzeba wyjaśnić. Jeśli komisja śledcza miałaby w tej sprawie pomóc, to jestem jak najbardziej za. Kwestie dotyczące patologii przy reprywatyzacji są znane od pewnego czasu.

"Super Express": - Czy PiS poprze wniosek Kukiz'15 dotyczący powołania komisji śledczej badającej proces reprywatyzacji w całej Polsce?

Jacek Sasin: - Komisje śledcze powstają, kiedy stwierdzamy, że instytucje państwa nie są w stanie rozwikłać sprawy. Jeżeli skupiamy się na Warszawie, to instytucje państwa sprawnie działają. Jest Centralne Biuro Antykorupcyjne, które kontroluje proces reprywatyzacji w Warszawie. Mamy sprawy wszczęte przez prokuraturę dotyczące nieprawidłowości przy reprywatyzacji. Liczę na to, że w niedługim czasie te instytucje wskażą patologie, o których donoszą media.

- Media, CBA i prokuratura mogą nie wystarczyć.

- Ale z drugiej strony jest to sprawa niezwykle ważna dla społeczeństwa. Było wiele osób wyrzuconych na bruk przez nowych właścicieli. Dlaczego władze Warszawy kompletnie się tym nie interesowały? Widocznie uznawały, że to nie ich sprawa i zostawiały lokatorów na pastwę nowych czyścicieli kamienic, jak ich nazywano. Teraz jest dobry moment, żeby się zastanowić, czy taka komisja śledcza powinna powstać. Nie chcę tego przesądzać.

- Czyli PiS zastanawia się nad poparciem wniosku Kukiz'15?

- Na razie nie ma decyzji co do tego, że taka komisja na pewno powstanie. Chociaż są przesłanki. Teraz działają instytucje państwa. Czekamy na wyniki tych działań. Sprawa jest szeroka i część tych okoliczności nie podlega działaniom służb. Tym mogłaby zająć się komisja śledcza.

- Komisja śledcza byłaby dobrym ruchem dla PiS. Moglibyście przejąć władzę w Warszawie.

- Uważam, że wszystkie sprawy trzeba wyjaśnić. Jeśli komisja śledcza miałaby w tej sprawie pomóc, to jestem jak najbardziej za. Kwestie dotyczące patologii przy reprywatyzacji są znane od pewnego czasu. Byłem kandydatem na prezydenta Warszawy w poprzednich wyborach i mówiłem o tej sprawie bardzo dużo w trakcie kampanii wyborczej, wtedy ten temat nie był tak widoczny. Największe emocje budziła kamienica na ul. Noakowskiego 16 w Warszawie, której beneficjentem stała się rodzina pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Cieszę się, że teraz zajmujemy się tematami, które starałem się przedstawiać w trakcie kampanii.

Zobacz: Tomasz Walczak: Reprywatyzacja jak afera Rywina?

Źródło: Super Express TV
autor: Rozmawiał BARTOSZ BORUCIAK zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: