WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Jaki: Bez tej reformy patologii nie usuniemy

Jaki: Bez tej reformy patologii nie usuniemy

21.04.2017, godz. 05:00
Patryk Jaki o komornikach
Patryk Jaki o komornikach foto: Super Express

Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości w rozmowie z "SE" o tym, czy reforma sądów według pomysłów ministra Zbigniewa Ziobry to uzdrowienie czy też upolitycznienie:

"Super Express": - Po zastrzeżeniach prezydenta posiedzenie komisji sprawiedliwości w sprawie zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa zostało wstrzymane. Czy oznacza to koniec prac nad projektem?

Patryk Jaki: - Absolutnie nie! Informacje o tym, że rzekomo pod naciskiem Kancelarii Prezydenta wstrzymujemy pracę nad reformą, są wyłącznie faktami medialnymi. Prace będą kontynuowane. Nie można mówić o jakiejkolwiek reformie wymiaru sprawiedliwości bez zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa.

- Ale czy ona nie powinna iść dalej - na przykład w kierunku wyboru sędziów KRS przez obywateli, a nie polityków?

- Jak najbardziej jestem zdania, że sędziowie powinni być wybierani w wyborach powszechnych. Aby tak się stało, konieczne są jednak zmiany w konstytucji. Dopóki nie mamy większości konstytucyjnej, lepiej, aby członków KRS wybierał Sejm, który jest wybierany przez ludzi, niż korporacja, która wybiera się sama.

- Sejm jest wybrany demokratycznie, ale jednak jest władzą ustawodawczą. Sędziowie, którzy wczoraj protestowali, a także opozycja mówią o zachwianiu zasady trójpodziału władzy.

- Mamy władzę ustawodawczą i wykonawczą, którą można krytykować, wymieniać, kontrolować, i władzę sądowniczą, której nie można krytykować, wymieniać czy nawet sprawdzać oświadczeń majątkowych. To właśnie zachwianie trójpodziału władzy i my chcemy jej równowagi. Korporacja sędziowska miała 28 lat na gruntowną reformę i zamiast lepiej, jest ciągle gorzej. Najwyższy czas na mocną zmianę. Sądy mają działać szybciej i być bliżej obywatela.

- No dobrze, o patologiach w sądach media informują od lat. Pozostaje jednak pytanie, czy akurat zmiany w KRS są dobrym lekarstwem. Czy nie lepiej na przykład zająć się problemem niekompetentnych biegłych, na podstawie opinii których ludzie skazywani byli na wyroki więzienia?

- Jedno drugiego nie wyklucza. Mamy nową ustawę o biegłych, o syndykach, o komornikach. Naprawdę chcemy kompleksowej i systemowej reformy wymiaru sprawiedliwości. Jednak powtórzę - żadna reforma wymiaru sprawiedliwości nie będzie możliwa bez zmiany KRS. Każdy, kto będzie chciał ją zablokować, będzie odpowiedzialny za utrzymanie patologii w sądach.

Zobacz także: Jarosław Flis: Darowanie Tuskowi to dla PiS zdrada

Źródło: X-NEWS
autor: Rozmawiał Przemysław Harczuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: