WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Joanna Mucha: Nie zabierzemy Polakom 500 plus

Joanna Mucha: Nie zabierzemy Polakom 500 plus

15.07.2016, godz. 02:00
Joanna Mucha
Joanna Mucha foto: EAST NEWS

"Super Express": - Czy Platforma Obywatelska nie pluje sobie w brodę, że PiS udaje się realizować program 500 plus? Pani sprzeciwiała się tej propozycji obozu rządzącego.

Joanna Mucha: - Nadal podtrzymuję swoje stanowisko, że program 500 plus nie jest dobrym pomysłem. Ludzie byliby jeszcze bardziej zadowoleni, gdyby dostali tysiąc złotych na dziecko. Gdybyśmy tak do tego podchodzili, to doszlibyśmy szybko do absurdalnych decyzji. Na pewno mniej zadowolone będą dzieci, które za 20-30 lat będą musiały spłacać kredyt, który jest zaciągany przez PiS. W ostatnich dniach premier Morawiecki spontanicznie określił, że program 500 plus jest kredytem, który trzeba będzie kiedyś spłacić.

- W trakcie debaty sejmowej na temat programu 500 plus PO proponowała tysiąc złotych na każde dziecko. Wtedy zadłużenie państwa byłoby wyższe.

- To nie tak. My proponowaliśmy 500 złotych na każde dziecko. Chcieliśmy, żeby PiS zrealizował dokładnie swój postulat wyborczy.

- A PO próbowała coś zrobić, żeby się Polakom żyło lepiej?

- Zrobiliśmy prawie wszystko, co było możliwe w realiach finansowych, które mieliśmy. Realia finansowe się poprawiły. Wspomnę o 9 miliardach złotych z aukcji LTE. Z tych pieniędzy można było skonstruować program dla osób, które naprawdę potrzebują wsparcia. Program 500 plus jest dramatycznie nieefektywny w stosunku do celów, które zakłada. Ta propozycja PiS powoduje olbrzymi przyrost długów. My się nie pozbieramy z tymi długami przez dziesięciolecia, jeśli ten plan będzie trwał.

- PO będąc u władzy, miała szansę zaproponować podobny program jak 500 plus.

- Proszę nie zapominać o tym, że sporo takich postulatów zostało zrealizowanych. Zwiększyliśmy zasiłek. Daliśmy 1000 złotych przez rok dla Polek, które urodziły dziecko. Nie zapominajmy też o naszym programie mieszkaniowym, który jest przedstawiany jako program PiS. Pojawił się pogląd, że PO pluje sobie w brodę, bo nic nie zrobiła, ten pogląd jest dla nas dramatycznie niesprawiedliwy.

- Kiedy wyborcy będą mogli zapoznać się z waszymi propozycjami gospodarczymi?

- Przedstawimy nasz program 24 września. W tej chwili odbywają się konferencje programowe.

- Jeżeli PO obejmie władzę w Polsce, to czy zabierze polskim rodzinom program 500 plus?

- Zostawimy program 500 plus. Tutaj nie ma żadnych wątpliwości.

Zobacz: Płużański: Akt sprawiedliwości

autor: Rozmawiał BARTOSZ BORUCIAK zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: