WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości opinie Katarzyna Lubnauer OCENIA finansowanie 500 plus: Życie na kredyt

Katarzyna Lubnauer OCENIA finansowanie 500 plus: Życie na kredyt

10.08.2016, godz. 07:00
Katarzyna Lubnauer
Katarzyna Lubnauer foto: EAST NEWS

Katarzyna Lubnauer, posłanka .Nowoczesnej ocenia rządowy program 500 plus.

"Super Express": - Minister Henryk Kowalczyk przyznał, że w budżecie państwa brakuje aż 5 miliardów zł na realizację programu 500+. Nie minął nawet rok jego funkcjonowania, a już słyszymy, że brakuje pieniędzy. Zaskoczyło to panią?

Katarzyna Lubnauer: - W tym roku powinno wystarczyć pieniędzy na realizację programu 500+ ze względu na dodatkowe dochody w budżecie państwa. Te środki pochodziły z rekordowego zysku Narodowego Banku Polskiego. Były one również związane ze sprzedażą częstotliwości LTE. Z tego jest już właściwie kilkanaście mld zł. W przyszłym roku na realizację programu 500+ będą potrzebne już 24 mld, a nie będzie tych dodatkówych pieniędzy w budżecie, które pochodzą ze sprzedaży LTE. Zresztą już wcześniej wicepremier Morawiecki powiedział, że cały ten program realizowany jest na kredyt. Bo co oznacza, że zabraknie 5 mld? Tak naprawdę oznacza to, że nie wystarczy cały deficyt budżetowy plus jeszcze 5 mld zł. Cały ten projekt jest realizowany kosztem deficytu budżetowego.

Zobacz: Ile razy Kurski pokazał się w TVP w ostatnim miesiącu? PODLICZONO

- To było do przewidzenia?

- Od początku mówiliśmy, że PiS nie ma pieniędzy na ten projekt. Więc będzie musiał ograniczać inwestycje i szukać oszczędności w innych dziedzinach, np. w edukacji, kulturze czy ochronie zdrowia. Drugim wyjściem będzie nakładanie na Polaków podatków, np. poprzez podwyżkę stawki VAT. W państwie opiekuńczym, jakim są Węgry, stawka podatku VAT wynosi 27 proc.

- PiS twierdzi, że uszczelni system podatkowy i kiedy już to zrobi, to pieniądze się znajdą. Wierzy pani w te zapewnienia?

- Niewątpliwie dotychczas były problemy z uszczelnieniem systemu podatkowego. Wiemy, że mamy bardzo dużą lukę w ściągalności podatku VAT. Ale uszczelnienie systemu nie jest takie proste, a podobne problemy ma bardzo wiele krajów europejskich. Nowoczesna ma podstawową zasadę - najpierw trzeba znaleźć pieniądze, a dopiero potem można je wydawać. Nie można najpierw wydawać, nie martwiąc się tym, skąd się zdobędzie fundusze, ponieważ wtedy żyje się na kredyt.

- Kilka dni temu pojawiły się informacje o przyspieszeniu polskiej gospodarki. Odbywa się to również dzięki konsumpcji napędzanej pieniędzmi pochodzącymi z programu 500+. Czy możliwe jest takie samonapędzające się koło - pieniądze z 500 plus dadzą pieniądze na 500+ dzięki wyższym wpływom z istniejących podatków?

- Niewątpliwie jest to wpompowanie dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa do kieszeni Polaków, z których część zostanie oczywiście wydana na dodatkowe zakupy. Pytanie tylko, co pobudza gospodarkę? Otóż pobudzają ją głównie pieniądze wydane na inwestycje. Wiemy, że inwestycje w pierwszym kwartale tego roku są niższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Czyli po raz pierwszy mamy do czynienia ze spadkiem ilości inwestycji.

Źródło: Super Express TV
autor: Rozmawiał Mateusz Zardzewiały zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: