WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Kazmierz Moskal o protestach nauczycieli: ZNP nie chce rozmawiać, woli protestować

Kazmierz Moskal o protestach nauczycieli: ZNP nie chce rozmawiać, woli protestować

12.10.2016, godz. 02:00
Protest nauczycieli
Protest nauczycieli foto: EAST NEWS

Kazimierz Moskal ocenia protest nauczycieli. O co walczy ZNP?

"Super Express": - ZNP domaga się od minister edukacji Anny Zalewskiej wycofania ze zmian w oświacie, które zaproponowała w dwóch ustawach. Chce przystąpienia do "rzeczywistej, a nie medialnej debaty o potrzebach polskiej edukacji". Związkowcy chcą też społecznego porozumienia co do zakresu, skali i tempa wprowadzania zmian. Czy szefowa resortu edukacji przyjmie propozycje ZNP?

Kazimierz Moskal: - Każdy ma prawo strajkować. Przykro, że nie załatwia się tego w gabinetach. Protestujący nie uczestniczą w spotkaniach konsultacyjnych, kiedy pani minister Zalewska zaprasza na te spotkania. Z jakichś powodów wolą wykrzyczeć różne oczekiwania środowisk nauczycielskich na ulicy.

ZOBACZ: Protest nauczycieli w całej Polsce. Minister Zalewska ZOSTANIE odwołana?! RELACJA NA ŻYWO

- Może tylko tak można, bo minister podjęła już decyzję?

- To nie jest właściwa droga. Oczywiście ważne jest, czy oczekiwania nauczycieli będą spełnione. Pani minister w jasny i wyraźny sposób mówiła, że chce uruchomić stolik branżowy. Żeby mogli porozmawiać zarówno związkowcy, jak i samorządowcy. Na tych spotkaniach można byłoby wypracować sposób finansowania. Część postulatów zgłaszanych przez ZNP będzie realizowana, bo pani minister widzi potrzebę zmian. I nie trzeba wychodzić na ulicę i tupać nogami. Nie rozumiem ludzi z ZNP. Dlaczego tak postępują? A sam kiedyś uczyłem w szkole!

- Reforma jest już zatwierdzona, więc został tylko protest?

- Nie do końca. Pani minister zależy na tym, żeby zawód nauczyciela był dobrze opłacanym zawodem - dlatego postulaty także ZNP będą realizowane. To, co robią na protestach, jest jednak niepoważne. Pani minister Anna Zalewska prosi i zachęca do dyskusji o sposobie finansowania. A ktoś zamiast przyjść na rozmowy i przedstawić postulaty, idzie na ulicę. Jeszcze raz podkreślę, oczekiwania nauczycieli są zasadne. Nauczyciel za niełatwą pracę zasługuje na godne wynagrodzenie.

Źródło: TVN24/x-news
autor: Rozmawiał BARTOSZ BORUCIAK zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: