WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Mariusz Sokołowski komentuje: Musimy zapobiegać przestępstwom

Mariusz Sokołowski komentuje: Musimy zapobiegać przestępstwom

17.08.2016, godz. 07:00
Mariusz Sokołowski
foto: Super Express

Mariusz Sokołowski, były rzecznik policji, ocenia wyrywkowe kontrole przeprowadzane przez funkcjonariuszy.

"Super Express": - Wszystko wskazuje na to, że policja przez lata nadużywała swoich uprawnień, przeprowadzając masowe wyrywkowe kontrole trzeźwości kierowców. Rzecznik praw obywatelskich uznał, że nie ma podstaw prawnych do badań prewencyjnych. Jak pan odniesie się do tej kwestii?

Inspektor Mariusz Sokołowski: - Ustawa o policji wyraźnie mówi, jakie zadania ma policja i na pierwszym miejscu wymienia się tam zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń. Zapobieganie, czyli działanie przed, a nie po. Biorąc pod uwagę to, co dzieje się w naszym kraju, liczbę nietrzeźwych kierujących, która przez lata była i jest nadal wysoka - mimo widocznego pozytywnego trendu - to trudno jest mi źle oceniać działania policji, które przyczyniają się do tego, że na naszych drogach jest znacznie mniej nietrzeźwych kierujących.

- Jednak policja bez żadnych przesłanek zatrzymuje kierowców.

- W przypadku takich kontroli mamy do czynienia z działaniem prewencyjnym, czego przykładem są m.in. akcje "Trzeźwy poranek", gdy losowo wybiera się kierowców do badania trzeźwości. Twierdzenie, że musi istnieć ewidentne podejrzenie, np. kierowca musi jechać wężykiem, nie prowadzi do niczego dobrego.

- Ale np. w Stanach Zjednoczonych właśnie tak jest. W wielu stanach policja nie ma prawa zatrzymać kierowcy, dopóki ten jedzie zgodnie z przepisami.

- A we Francji są już kontrole prewencyjne. A ten, kto żyje w Stanach Zjednoczonych, wie, że więcej ludzi jeździ tam pod wpływem alkoholu. Gdy mamy do czynienia z takimi sytuacjami, jaka np. miała miejsce kilka lat temu w Kamieniu Pomorskim, gdy pijany kierowca zabił sześć osób, to obrońcy praw niczyich - jak ich nazywam - siedzą cichutko i nic nie robią. Dlaczego wtedy ci ludzie nie powiedzą, że są przeciwni takim kontrolom?!

Zobacz także: Bezczelność roku? Gronkiewicz-Waltz chciała "podpiąć się" pod sukces Włodarczyk, gdy tymczasem...

Źródło: Super Express TV
autor: Rozmawiał Mateusz Zardzewiały zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: