WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Paweł Lisicki: Wprowadzić tę ustawę jak najszybciej

Paweł Lisicki: Wprowadzić tę ustawę jak najszybciej

18.07.2016, godz. 06:00
Paweł Lisicki
Paweł Lisicki Redaktor naczelny „Do Rzeczy” foto: EAST NEWS

- Uważam, że komunizm był narzucony Polsce z góry i niszczył polską niepodległość. Ustawę, która wymaże wszelkie elementy związane z komunizmem, powinno się więc wprowadzać jak najszybciej. Nie wiem, czy 12 miesięcy to wystarczający czas na zmiany - Paweł Lisicki w rozmowie z "Super Expressem"

"Super Express": - Na samorządy nałożono obowiązek zmiany nazw ulic upamiętniających osoby, organizacje symbolizujące komunizm lub inny ustrój terytorialny. Samorządy mają dokonać zmiany w czasie 12 miesięcy. Nie za późno już na takie zmiany?

Paweł Lisicki: - Zawsze byłoby lepiej, gdyby takie pomysły władze wprowadzały wcześniej. Uważam, że komunizm był narzucony Polsce z góry i niszczył polską niepodległość. Ustawę, która wymaże wszelkie elementy związane z komunizmem, powinno się więc wprowadzać jak najszybciej. Nie wiem, czy 12 miesięcy to wystarczający czas na zmiany.

- Samorządom ma pomóc Instytut Pamięci Narodowej. Z listą właśnie narzuconą z góry.

- Musi być jakaś instytucja - w tym przypadku IPN - żeby nie było chaosu i rozbieżności. IPN jest tu właściwą instytucją, żeby stwierdzić, czy dana postać powinna być patronem danej ulicy. IPN walczy z pozostałościami systemu komunistycznego.

- Może rząd PiS powinien odpuścić kwestię zmian ulic i innych miejsc, a jak mówią przeciwnicy tych zmian, przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na inne cele?

- Ta ustawa jest bardzo ważna z punktu widzenia tożsamości państwa, prawdy historycznej i patriotyzmu. Komuniści to byli ludzie szkodliwi, którzy walczyli z polską niepodległością.

- Kim ich zastąpić w roli patronów ulic?

- Na szczęście nie muszę spełniać takiej roli. (śmiech)

- Może pan coś zasugerować, może ktoś z samorządu przeczyta nasz wywiad i weźmie pod uwagę pańską propozycję.

- Mamy ludzi, którzy z komunizmem walczyli. Mam na myśli żołnierzy wyklętych, społeczników, artystów - ludzi, którzy przyczynili się do budowy wolnej Polski.

- Część żołnierzy wyklętych miała swoje za uszami i ich wybór nie byłby taki oczywisty.

- Dlatego nie podejmuję się generalnego rozstrzygnięcia. Ja tylko proponuję, gdzie można takich przyszłych patronów ulic szukać.

- W Gliwicach ulica Róży Luksemburg niemal krzyżuje się z ulicą Karola Marksa. Dlaczego zastępować Marksa kimś innym, jeżeli był tylko filozofem i nikogo nie zabił?

- Ale jego działalność ideologiczna przyczyniła się do powstania komunizmu. Był duchowym ojcem tego, co się później działo zarówno w czasie rewolucji bolszewickiej, jak i chińskiej. To sprawia, że powinno się Marksa z ulic wyrzucić.

autor: Rozmawiał Bartoz Boruciak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: