WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Prof. Antoni Dudek: Nie ma porozumienia Trump - Putin

Prof. Antoni Dudek: Nie ma porozumienia Trump - Putin

10.07.2017, godz. 02:00
PROFESOR ANTONI DUDEK
PROFESOR ANTONI DUDEK foto: Super Express

Prof. Antoni Dudek komentuje szczyt G-20 oraz spotkanie Trump-Putin.

"Super Express": - Co konkretnego wiemy po zakończonym właśnie szczycie G20 w Hamburgu?

Antoni Dudek: - Przede wszystkim był to szczyt 19+1. Wyraźnie widzimy, że stosunek Stanów Zjednoczonych do kwestii na przykład klimatycznych jest zupełnie różny niż pozostałych państw. Oczywiście na uwagę zasługują rozmowy Donalda Trumpa z Władimirem Putinem - tu jednak nie znamy szczegółów tych rozmów, co najprawdopodobniej oznacza, że do żadnych porozumień nie doszło. Gdyby było bowiem inaczej, z pewnością zostałoby to ogłoszone. Trzecią sprawą, na jaką warto zwrócić uwagę, były zamieszki w Hamburgu.

- No właśnie. Donald Trump przyjechał do Polski, gdzie został przyjęty wręcz owacyjnie. Następnego dnia dochodzi do zamieszek w Hamburgu, a jego żona nie może wyjść z hotelu. Czy nie stawia to w bardzo dobrej sytuacji naszego kraju, gdzie jednak jest spokój i stabilna sytuacja?

- Oczywiście, że tak, ten kontrast był kolosalny. Polska zaprezentowała się jako kraj stabilny i proamerykański, w Hamburgu doszło do zamieszek. Chociaż warto rzecz jasna pamiętać, że do tego typu starć dochodziło również podczas poprzednich szczytów G20, choć skala tego, co wydarzyło się w Hamburgu, była znacznie większa niż w poprzednich latach.

- Wróćmy do samego szczytu. Brak jakichś konkretów w ustaleniach między Putinem i Trumpem chyba zadaje kłam twierdzeniom o prorosyjskości nowej amerykańskiej administracji?

- Powtórzę, że nie znamy szczegółów rozmów między Putinem a Trumpem. Jednak faktycznie, gdyby jakieś konkretne porozumienia zawarto, to przywódcy nie omieszkaliby o tym poinformować. Ta antytrumpowa histeria sprzed roku raczej nie znajduje potwierdzenia w faktach. Aby doszło dziś do jakiegoś porozumienia między Kremlem a Waszyngtonem, albo Rosja musiałaby zaakceptować nowy układ sił w Syrii bez reżimu Asada, albo Waszyngton musiałby poprzeć reżim. O tym w tej chwili nie może być mowy. To, że nie ma zacieśnienia współpracy między Putinem a Trumpem, jest oczywiście dobrą informacją dla Polski, gdyż współpraca taka byłaby kosztem Ukrainy i w dalszej kolejności naszego kraju.

- Na ile ostatnia wizyta Trumpa w Polsce, a następnie szczyt G20 są potwierdzeniem naszych gwarancji bezpieczeństwa?

- Na razie mamy jedynie potwierdzenie deklaracji Baracka Obamy, takich jak obecność rotacyjnych wojsk amerykańskich w Polsce czy wierności artykułowi 5 NATO. Propozycje takie, jak zniesienie wiz dla Polaków czy powstanie w Polsce choć jednej amerykańskiej bazy wojskowej, takiej jak w niemieckim Ramstein, na razie nie padły. Polska po brexicie stanie się głównym sojusznikiem USA w Unii Europejskiej, tymczasem w przeciwieństwie do na przykład Niemców Polacy wciąż, jadąc do USA, muszą mieć wizy. Oczywiście nie prezydent decyduje o ich zniesieniu, ale prezydent może zniesienie wiz wspierać albo nie. Tu wyraźnej deklaracji Trumpa nie ma.

autor: Rozmawiał Przemysław Harczuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: