WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Prof. Piotr Wawrzyk: Komisja PiS wzmocni Nowoczesną

Prof. Piotr Wawrzyk: Komisja PiS wzmocni Nowoczesną

20.10.2016, godz. 02:00
Piotr Wawrzyk
foto: FORUM

"Super Express": - Czy propozycja powołania komisji weryfikacyjnej w sprawie przekrętów reprywatyzacyjnych w stolicy jest - jak twierdzi publicysta Paweł Lisicki - początkiem kontrofensywy programowej Prawa i Sprawiedliwości?

Prof. Piotr Wawrzyk: - Myślę, że inicjatywa PiS to powrót w debacie publicznej do tematu, który w ostatnim czasie zszedł z pierwszych stron gazet, czyli sprawy dzikiej reprywatyzacji w Warszawie i braku odpowiedzialności za nią pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Problem polega na tym, że wyjaśnienie afery reprywatyzacyjnej to nie jest kwestia do wyjaśnienia na już, badana będzie jeszcze bardzo długo. Nie można mówić, że jakieś wydarzenie związane z tą aferą było uwarunkowane bieżącą korzyścią polityczną. Po prostu afera reprywatyzacyjna na dobrych kilka lat zdominuje spór polityczny w Polsce.

- Sprawa reprywatyzacji nie jest jednak jedyna. PiS ogłosił też ostatnio np. propozycje podatkowe czy program Mieszkanie plus.

- Mieszkanie plus jest pójściem za ciosem, w pewnym sensie kontynuacją programu 500 plus, który bez wątpienia przyczynił się do wzrostu popularności partii rządzącej. Wydaje się, że PiS chce pokazać, że szybko realizuje obietnice wyborcze, złożone jeszcze w kampanii wyborczej. Z kolei to, co media ujawniają w sprawie reprywatyzacji, potwierdza najcięższe zarzuty formułowane przez PiS co do sposobu sprawowania władzy przez Platformę Obywatelską. Jeżeli komisja będzie działać jawnie, wszyscy zobaczą, jak to faktycznie wygląda. Bo generalnie o mafii mówimy wtedy, gdy w jednej grupie mamy działających przestępców, prawników i urzędników. W Warszawie to jest. Otwarte zostaje za to pytanie, kto jest szefem. I czy PiS uda się to potwierdzić.

- Czy PiS zyska na działaniu komisji weryfikacyjnej?

- Tak, ale raczej nie w Warszawie. Jeżeli uda się potwierdzić, że w proceder mafijnej reprywatyzacji zamieszani byli politycy PO, w stolicy beneficjentem tego będzie nie PiS, a raczej Nowoczesna, która w sprawie reprywatyzacji mówi niemal tym samym głosem co partia rządząca. Natomiast Prawo i Sprawiedliwość zyska na prowincji.

Sprawdź: Sławomir Nowak dostał nową FUCHĘ! Znalazł pracę poza Polską...

autor: Rozmawiał Przemysław Harczuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: