WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Prof. Witold Orłowski: Urzędnicy potrafią obejść prawo

Prof. Witold Orłowski: Urzędnicy potrafią obejść prawo

19.11.2016, godz. 02:00
Prof. Witold Orłowski
foto: Super Express

Eksperci komentują konstytucję dla biznesu.

"Super Express": - Jakie są pańskie pierwsze odczucia dotyczące "Konstytucji dla biznesu"?

Prof. Witold Orłowski: - Hasła, o których mówił Mateusz Morawiecki, są słuszne, jak np. propozycja domniemania zgody urzędu, gdy mija termin wyznaczony na odpowiedź. Tylko w przypadku wielu urzędów tego typu prawo obowiązuje od lat. Lecz jest ono omijane przez urzędników w ten sposób, że w ostatnim momencie przed tym, gdy brak odpowiedzi pozwalałby domniemywać zgodę, urzędnicy wysyłają dodatkowe zapytania do składającego wniosek, co oznacza rozpoczęcie od nowa okresu przeznaczonego na odpowiedź. Samo zapisanie w prawie czegoś, co brzmi bardzo dobrze, niczego nie gwarantuje.

- Wśród propozycji Morawieckiego jest m.in. skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych przez firmy z 50 lat do 10. Czy to nie jest potencjalnym zagrożeniem dla pracowników?

- Może się tak zdarzyć, tylko trzeba powiedzieć, że ludzie powinni zdawać sobie z tego sprawę i trzymać swoje dokumenty. Spójrzmy z drugiej strony - przechowywanie dokumentów przez 50 lat generuje koszty dla wszystkich z powodu paru osób, które nie zgromadzą na czas swoich dokumentów albo je zgubią. Więc to problem dwóch różnych kosztów i wydaje mi się, że jednak rozwiązanie zaproponowane przez Morawieckiego jest lepsze.

- Chwali się zasadę, w myśl której to, co nie jest zabronione, jest dozwolone. Budzi ona pańskie wątpliwości?

- Rodzi ona takie ryzyko, że prawodawca może o czymś zapomnieć, stworzyć lukę w prawie i oczywiście "sprytni" ludzie mogą ją wykorzystywać. Więc to wszystko ma swoje plusy i minusy. Generalnie uważam, że słuszne jest zmniejszenie biurokracji. Jednak wszystko wyjdzie w praniu.

Zobacz: Dolniak: Zasługą PiS jest aktywizacja kobiet

Źródło: Super Express TV
autor: Rozmawiał Mateusz Zardzewiały zobacz inne artykuły tego autora
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: