Rafał Górski

i

Autor: Wikipedia

Rafał Górski: SMOG samochodowy? STOP!

2018-01-03 10:32

Mieszkasz w Warszawie? Masz dziecko? Mam dla Ciebie złą informację. Ty i Twoje dziecko wypalacie po 2 papierosy dziennie. Po 745 papierosów rocznie. Niemożliwe? Możliwe.

Takie dane podał Polski Alarm Smogowy w styczniu 2017 roku. Jeśli mieszkasz w Krakowie to „wypalacie” po 2021 papierosów rocznie na głowę (po około 5 papierosów dziennie), w Łodzi – po 1981 papierosów rocznie (po około 5 papierosów dziennie), w Katowicach – po 1659 papierosów rocznie (po około 4,5 papierosa dziennie), we Wrocławiu – po 1080 papierosów rocznie (po około 3 papierosy dziennie).

Dane są przerażające. Od lat jesteśmy truci na masową skalę. Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose zaznaczył: „Z powodu smogu umiera przedwcześnie 48 tys. Polaków rocznie, a dym z palenia w piecu śmieciami nie ulatuje do nieba. Ten pył trafia do płuc naszych i naszych dzieci.” Przykładowo, co roku w wyniku smogu umiera w stolicy około 2.800 osób. Ale smog to nie tylko smog z tanich pieców kopciuchów. W dużych miastach za 60-80% zanieczyszczeń powietrza odpowiadają samochody.

1 grudnia zorganizowaliśmy w Sejmie konferencję na temat polityki antysmogowej. W ramach panelu eksperckiego Stanisław Biega z Centrum Zrównoważonego Transportu zauważył, że problemem jest brak odpowiedniego opomiarowania smogu samochodowego. W skrócie: jesteśmy truci, ale o tym nie wiemy bo brakuje odpowiedniej liczby stacji pomiarowych, które będą ustawione w miejscach, gdzie ruch samochodowy jest największy.

Smog stał się tematem politycznym tylko dlatego, że od wielu lat organizacje społeczne mówią głośno o zanieczyszczeniu powietrza. Kiedy w 1996 roku zaczynaliśmy naszą kampanie obywatelską „Tiry na tory” i mówiliśmy o spalinach i czystym powietrzu decydenci nazywali nas oszołomami. Dziś przekaz dnia się zmienił. Premier Morawiecki mówił w expose: „Chciałbym też podziękować pionierem walki o czyste powietrze. Wszystkim organizacjom pozarządowym, ruchom miejskim, które od kilku lat wykonują bardzo dobrą robotę.”

Jak się bronić przed smogiem? Polecam nacisk na decydentów. Warto mobilizować do działania swoich radnych, posłów i senatorów. Na stronie www.lepszytransport.pl uruchomiliśmy specjalny apel „STOP SMOG samochodowy!” do prezydentów miast. Czytelnicy Super Expressu mogą wysłać apel do swojego prezydenta. Reaguj!

Zobacz także: Jak się chronić przed SMOGIEM? Oto rośliny oczyszczające powietrze w domu