Rafał Górski

i

Autor: Wikipedia

Rafał Górski: STOP korporacyjnym oszustom podatkowym

2017-03-17 21:23

W 2014 roku Facebook w Wielkiej Brytanii zapłacił podatki w wysokości 4237 funtów (!). W tym samym roku globalneprzychody tej korporacji szacowane były na ponad 3 miliardy dolarów. Korporacja zarabia więc na obywatelach miliardy, rzucając na wspólny stół ochłapy. A wspólny stół to publiczna służba zdrowia, publiczne szkoły czy publiczny transport.

Dziś w Szkole Głównej Handlowej odbywa się konferencja „Międzynarodowe unikanie opodatkowania a bezpieczeństwo państwa” pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Temat dotyczy bezpieczeństwa każdego z nas bo państwo to my, obywatele. Korporacje okradając budżet naszego państwa, okradają nas. Firmy międzynarodowe szukają rozwiązań, które pozwolą im unikać płacenia podatków lub minimalizować ich płacenie. Profesor SGH Dominik J. Gajewski naliczył ponad 600 takich rozwiązań. Próbuje nimi zainteresować Komisję Europejską. Jak na razie z marnym skutkiem. Co gorsza same państwa często wchodzą w układ zkorporacjami tworząc raje podatkowe. Dzisiaj raje podatkowe to już nie są małe wysepki w odległych częściach świata z niską stawką podatkową. Obecnie mamy do czynienia z inteligentnymi rajami podatkowymi. Przykładowo ostatnia afera z Luksemburgiem, który podpisał ponad 300 tajnych umów z wielkimi korporacjami z całego świata na opodatkowanie zysków od 1 do 3 procent. Normalnie stawka podatkowa w Luksemburgu to 29%. Do tego procederu wykorzystano przepisy z lat 50, które w trakcie przyjmowania Luksemburga do UE pominięto, a wykorzystano teraz do oszustw podatkowych. Inny rozwiązanie to zastosowane ulg i zwolnieńnadzwyczajnych, przy jednoczesnym stosowaniu wysokich stawek podatkowych.

Tak robi np. Szwajcaria. Ciekawostka jest taka, że w jednym z ostatnich referendum, mieszkańcy sprzeciwili się wprowadzeniu przepisów dla korporacji, uniemożliwiającym oszustwa podatkowe. Dlaczego? Bo to przynosi im zysk, a trudno jest się im utrzymać tylko z produkcji czekolady. Jak to wygląda w praktyce? Przykład z kampanii obywatelskiej Tiry na tory, którą prowadzi Instytut Spraw Obywatelskich. Korporacja transportowa tirami rozjeżdża polskie drogi, utrzymywane z naszych podatków a sama płaci minimalne podatki w inteligentnych rajach podatkowych, np.w ramach spółki z siedzibą w Szwajcarii. Siedzibą w postaci wirtualnego biura ze skrzynką pocztową. 12 lat temu zostały podjęte pracę nad dyrektywą, która ma walczyć z oszustwami podatkowymi. Prof. Gajewski wspomina, jakie było jego zdziwienie, kiedy w ramach uzgodnień międzypaństwowych przedstawiciele resortów finansów poszczególnych państw UE przyjeżdżali na spotkania z konsultantami w postaci… prezesów największych korporacji. Co dalej z walką przeciwko międzynarodowemu unikaniu płacenia podatków? Myślę, że to dobre zadanie na drugą kadencję dla przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Wszak elity brukselskie są zachwycone skutecznością służby publicznej przewodniczącego. Również w Polsce Platforma Obywatelska chwali jego dokonania. Więc może przewodniczący zastopuje okradanie zwykłych Polaków?

Zobacz: Dr Wojciech Jabłoński ocenia: Formacja Kukiza mocno straci