WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Dr Sebastian Gajewski: Spadną ceny nieruchomości

Dr Sebastian Gajewski: Spadną ceny nieruchomości

13.10.2016, godz. 02:00
Dr Sebastian Gajewski
foto: Archiwum

- Oczywiste jest, że dzięki temu programowi potrzeby mieszkaniowe większości Polaków nie zostaną zaspokojone, natomiast uważam, że przez to, że mieszkania zaczną być budowane na gruntach należących do Skarbu Państwa, do jednostek samorządu terytorialnego i będą to nieruchomości z ograniczonym czynszem, to ta podaż spowoduje po prostu, że znacznie spadną ceny innych nieruchomości oferowanych i na wynajem, i sprzedawanych na własność - ocenia w rozmowie z "Super Expressem" dr Sebastian Gajewski.

"Super Express": - Wczoraj Beata Szydło przedstawiła szczegóły programu Mieszkanie plus. Nieruchomości będzie można wynająć lub zdecydować się na opcję poszerzoną o przejęcie własności. Jednak czy możliwość przejęcia własności aby na pewno jest dobrym pomysłem?

Dr Sebastian Gajewski: - Ten pomysł jest o tyle dobry, że wpisuje się w preferencje społeczeństwa. Ze względu na uwarunkowania historyczne i kulturowe mamy duży głód własności i uważamy, że jeżeli coś nie jest nasze - a w szczególności gdy nasze nie jest mieszkanie - to nie warto łożyć na to pieniędzy. W związku z tym uważamy, że lepiej jest wziąć kredyt i kupić mieszkanie, tak by za kilkadziesiąt lat stało się ono nasze, niż płacić co miesiąc właścicielowi nieruchomości za jej wynajem. Dlatego to rozwiązanie decyduje o atrakcyjności programu Mieszkanie plus. Gdyby przyjęto, że mieszkania w tym programie przeznaczone są tylko na wynajem, bez możliwości dojścia do ich posiadania na własność w przyszłości, to program nie zrealizowałby swoich zasadniczych celów. Wówczas większość osób zainteresowana zaspokojeniem swoich potrzeb mieszkaniowych nadal decydowałaby się na kredyt.

- Jak rządowy program budowy tanich mieszkań może wpłynąć na rynek komercyjnego wynajmu nieruchomości? Zwiększona podaż powinna przyczynić się do spadku cen.

- Myślę, że taki będzie efekt i w gruncie rzeczy uważam, że to będzie największa korzyść z tego programu. Oczywiste jest, że dzięki temu programowi potrzeby mieszkaniowe większości Polaków nie zostaną zaspokojone, natomiast uważam, że przez to, że mieszkania zaczną być budowane na gruntach należących do Skarbu Państwa, do jednostek samorządu terytorialnego i będą to nieruchomości z ograniczonym czynszem, to ta podaż spowoduje po prostu, że znacznie spadną ceny innych nieruchomości oferowanych i na wynajem, i sprzedawanych na własność. Tym samym zaspokoi to w większym stopniu potrzeby mieszkaniowe także tych, którzy nie skorzystają z programu Mieszkanie plus.

- Program pilotażowy przewiduje zlokalizowanie pierwszych nieruchomości w 17 miastach, ale tylko dwa z nich - Poznań i Katowice - to duże ośrodki.

- To jest właśnie słabością tego pilotażu. Pierwsze nieruchomości zostaną zlokalizowane w małych miejscowościach, przy czym nie chodzi tylko o to, że są to małe miejscowości, lecz o fakt, że przynajmniej część z nich to zaplecza wielkich miast, jak np. podwarszawska Kobyłka czy Starogard Gdański dla Gdańska. To powielanie problemu, który powstaje z tanimi mieszkaniami budowanymi przez deweloperów.

- Jaki problem ma pan na myśli?

- Te mieszkania są tanie dlatego, że są odległe od centrów miast. To skazuje mieszkających tam ludzi na wielogodzinne dojazdy do miejsca pracy oraz ogranicza możliwość korzystania z infrastruktury społecznej i technicznej, której bardzo często po prostu nie ma. Dlatego obawiam się, że taki wybór lokalizacji - mówię tu o mniejszych miejscowościach w okolicach wielkich miast - to jest niestety tworzenie złych mieszkań. Nie jest to dobry pomysł. Osobiście liczyłem, że w pilotażu będą przede wszystkim - a przynajmniej w znacznej części - uczestniczyć wielkie miasta. To w dużych ośrodkach, np. w Warszawie czy Wrocławiu, mamy bardzo dużo gruntów należących do Skarbu Państwa, które są niezabudowane i mogłyby być wykorzystane w tym programie.

Zobacz:  Ruszył program „Mieszkanie plus”. Inaugurowano go w Katowicach

Źródło: TVN24/x-news
autor: Rozmawiał Mateusz Zardzewiały zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: