WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości opinie Tomasz Siemoniak o decyzji MON w sprawie caracali: Zraziliśmy sobie Francję

Tomasz Siemoniak o decyzji MON w sprawie caracali: Zraziliśmy sobie Francję

10.10.2016, godz. 02:00
Tomasz Siemoniak
Tomasz Siemoniak foto: EAST NEWS

Tomasz Siemoniak ocenia decyzję MON w sprawie caracali. To była zła decyzja?

"Super Express": - Rząd przerwał negocjacje z Francją w sprawie caracali? To dobra decyzja?

Tomasz Siemoniak: - Minister Macierewicz jako poseł opozycji zapowiadał, że zrobi wszystko, żeby do tego kontraktu nie doszło. Wiadomo było, że ta oferta nie będzie przyjęta. I rząd ma prawo podjąć taką decyzję. Ubolewam jednak, że skoro wiedziano to od początku, stracono cały rok na negocjacje offsetowe. Dodatkowo nie wiadomo, kiedy polska armia będzie miała nowe śmigłowce.

Zobacz: Dr Jarosław Flis: Ta strategia nie pomaga opozycji

- FranÇois Hollande nie pojawi się w Polsce. Prawdopodobnie chodzi o sprzeciw wobec zerwanych negocjacji w sprawie caracali. Mamy się czym przejmować?

- Sposób, w jaki to rozegrał rząd PiS, był fatalny. Do takich rzeczy partnerów się przygotowuje. To będzie rzutowało na nasze stosunki z Francją. Trzeba pamiętać, że prezydent Francji François Hollande dokonał wielkiego zwrotu we francuskiej polityce wojskowej. Do Polski na ćwiczenia przyjeżdżało tysiące francuskich żołnierzy, były francuskie samoloty. Francja stała się bardzo ważnym państwem w NATO. I moim zdaniem zraziliśmy ją. Z państwa nam przyjaznego zrobiliśmy państwo, które z rezerwą będzie patrzyło na działania Polski.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że polska armia będzie mieć supernowoczesne śmigłowce. Jeżeli nie francuskie, to jakie?

- Nie usłyszeliśmy od ministra Macierewicza, czy będzie nowy przetarg. Wydaje mi się, że wypowiedź prezesa PiS jest tylko wypowiedzią polityczną.

Źródło: TVN24/x-news
autor: Rozmawiał BARTOSZ BORUCIAK zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: