WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości opinie Tomasz Walczak: Kończy się prospołeczny PiS

Tomasz Walczak: Kończy się prospołeczny PiS

23.11.2016, godz. 05:00
Tomasz Walczak
Tomasz Walczak foto: Super Express

Solidarna Polska znów przegrała z Polską liberalną. Znów pod skrzydłami partii, która ten podział wprowadziła do debaty publicznej. Obecne rządy PiS zapowiadały się jako prospołeczna rewolucja, odrzucająca wolnorynkowy dogmatyzm, który towarzyszy nam od zarania III RP. Rewolucyjny szał jednak minął, a widomym tego znakiem jest rejterada rządu z pomysłów wprowadzenia jednolitego podatku i i wprowadzania progresywnych stawek PIT i CIT. Zmiany te miały szanse dać budżetowi więcej pieniędzy i wprowadzić znaną z najbardziej rozwiniętych państw praktykę, że kto więcej zarabia, ten płaci wyższe podatki. Tak się bowiem buduje solidarne społeczeństwo.

 

Nic z tego. Z jednej strony PiS uległ szantażowi liberałów z własnych szeregów, a z drugiej położył po sobie uszy po krytyce, która spłynęła na niego z wpływowych środowisk biznesowych. Tyle w kwestii politycznej odwagi ekipy rządzącej i jej prospołecznych zapatrywań. Wbrew swojej propagandzie gania bowiem na krótkiej smyczy lobbystów, robiąc dobrze tym, którzy i tak są już przez państwo uprzywilejowani. Widać, że PiS najwyraźniej nie zrozumiał - cytując wybitnego ekonomistę prof. Tadeusza Kowalika - że Polski nie stać na brak państwa opiekuńczego. A nie zbuduje się go w raju podatkowym, jakim de facto jest nasz kraj.

PiS, rezygnując ze zmian w systemie podatkowym, nie tylko utwardza Polskę jako krainę skandalicznie niskich podatków, ale także zawiesza jakąkolwiek szerszą politykę społeczną niż sławetne 500 plus. Państwa na cokolwiek więcej nie będzie po prostu stać. Już dziś istnieją uzasadnione wątpliwości, czy przy obecnych wpływach do budżetu i spowalniającej gospodarce choćby tę atrapę państwa opiekuńczego uda się utrzymać. A przecież oprócz transferów pieniężnych odłogiem leżą inne kosztowne, ale niezwykle istotne projekty społeczne: budowa mieszkań komunalnych, szersza dostępność publicznych placówek żłobkowych i przedszkolnych, poprawa jakości służby zdrowia, polityka senioralna i setki innych rzeczy, które PiS się nawet nie śniły, a które wielu Polaków przyjęłoby z pocałowaniem ręki.

Trzeba oddać PiS, że po wielu latach potrafił przywrócić w debacie publicznej wagę polityki społecznej. Jednocześnie swym nieudacznictwem i brakiem zrozumienia dla złożoności państwa opiekuńczego robi wszystko, żeby tę ideę skompromitować na kolejne kilkanaście lat.

Zobacz: Tomasz Walczak: Pan prezes i sabotażyści

Źródło: TVN24/x-news
autor: Tomasz Walczak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: