WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości opinie Wiktor Świetlik: Jak skłócić Morawieckiego z Dudą

Wiktor Świetlik: Jak skłócić Morawieckiego z Dudą

29.09.2016, godz. 02:00
Wiktor Świetlik
foto: Super Express

Wśród autorów poradników skutecznego działania, czy jak kto woli "kołczów", trwa spór, czy ludzie powinni się w pierwszej kolejności skupiać na planach krótkofalowych, czy długo-. Niestety, nie pomogę Państwu i nie odpowiem, czy lepiej planować już przyszłe wakacje, czy niedzielny obiad. Ale zauważyłem, że nie ma nic bardziej zabawnego niż polityczne plany na za 10, 15, 20 lat. Szczególnie plany personalne. Dlatego historie o tym, że Jarosław Kaczyński by chciał, by Mateusz Morawiecki został prezydentem w 2025 roku, a może już nawet w 2020 roku traktuję jak nic innego, tylko niezbyt wysublimowane intrygi. Dobrze, że "Super Express" opisuje fakt, że takie plotki się pojawiają, ale dla mnie więcej mówią one o tym, co dzieje się dziś w PiS, niż co ktoś planuje na 4 lata do przodu.

Nie będę już nawet przypominał, że tych "przyszłych prezydentów" były premier i szef PiS wyznaczał już całkiem wielu, a jednym z nich był niezbyt stabilny światopoglądowo czołowy agent provocateur polskiej polityki Marek Migalski. A jeśli chodzi o takie dalekosiężne plany rozmaitych innych formacji, to swojego czasu duża część krajowych komentatorów przekonywała, że po Aleksandrze Kwaśniewskim niechybnie prezydentem zostanie jego żona Jolanta. Potem zresztą, po drobnej korekcie konstytucji, nastąpić mogłaby Ola Kwaśniewska i w ten sposób wrócilibyśmy do monarchii.

Bitych 10 lat Pałac Prezydencki miał zajmować Donald Tusk, bo miał "nie mieć konkurentów", a jeszcze rok temu z kawałkiem Bronisław Komorowski odmawiał rozmów z kontrkandydatami, bo nie ma z kim przegrać. Gdy Leszek Miller obejmował rządy w 2001 roku, mówiono, że będzie rządził trzy kadencje ("to najmniej"), a Tomasz Lis miał być murowanym kandydatem na prezydenta. Szczególnie ta ostatnia wizja jest wyjątkowo atrakcyjna, bo gdyby się spełniła, trzeba by na kolanach prosić Putina, by spuścił na nas bombę atomową, skracając nasze męki wynikające ze wstydu.

Tyle jeśli chodzi o dalekosiężne plany. O co więc chodzi? Wbrew temu co mówił klasyk Korwin, jak nie wiadomo, o co chodzi, to nie zawsze chodzi o pieniądze, czasem chodzi o władzę. Jacyś PiS-owcy wypuszczają takie "kaczki" zapewne po to, by skłócić Morawieckiego z Andrzejem Dudą i obu osłabić. Cóż, rzymska dewiza divide et impera, dziel i rządź, jest wieczna, choć czasem przyjmuje żałosne formy. No ale każdy ma takich Cezarów, na jakich sobie zasłużył.

Zobacz także: Kijowski podważa dane policji i podaje KURIOZALNY powód niższej frekwencji!

Źródło: RUPTLY/x-news
autor: Wiktor Świetlik zobacz inne artykuły tego autora
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: