WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka 11 listopada. Wiadomości z Polski w skrócie

11 listopada. Wiadomości z Polski w skrócie

12.11.2016, godz. 02:00
Tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym odsłonięta na Placu Piłsudskiego
foto: Kancelaria Prezydenta / Twitter

Co działo się w Polsce 11 listopada? Sprawdź skrót wiadomości z kraju.

Tablica Żołnierzy Wyklętych

Na placu Piłsudskiego odsłonięto tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym. W uroczystościach udział wzięli prezydent Andrzej Duda (44 l.) i szef MON Antoni Macierewicz (68 l.). - To wielce radosny dzień spełnienia zobowiązania wobec bohaterów naszej ojczyzny - Żołnierzy Niezłomnych. Ci, którzy walczyli z Niezłomnymi, byli albo zdrajcami, albo służyli Sowietom - powiedział prezydent Andrzej Duda. Tablica upamiętnia m.in. miejsca walk żołnierzy niepodległościowego podziemia z NKWD i UB. To w sumie dziewięć dat i miejscowości, w tym m.in. Puławy, Kielce czy Rembertów.

Będzie 4 tys. zł na chore dzieci

Prezydent Andrzej Duda (44 l.) podpisał ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Przewiduje ona m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys zł. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. - Dobrze, że po raz pierwszy w Polsce po 1989 roku zaproponowano zmiany, które mają wesprzeć rodziny, które poprzez trudną ciążę znajdują się w ciężkiej sytuacji, że państwo polskie wyciąga do nich rękę - powiedział Andrzej Duda w niedawnym wywiadzie dla PAP.

Ekshumują parę prezydencką

W nocy z 14 na 15 listopada dojdzie do otwarcia grobu Marii (?68 l.) i Lecha (?61 l.) Kaczyńskich na Wawelu. Przy wszystkich czynnościach obecni będą trzej prokuratorzy - podało RMF FM. Ciała ofiar mają zostać następnie przewiezione do zakładu patomorfologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie poddane zostaną badaniom (m.in. radiologicznemu zobrazowaniu przestrzennemu). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, cichy pogrzeb pary prezydenckiej odbędzie się 18 listopada. - W krypcie św. Leonarda odprawiona zostanie msza święta w intencji zmarłych - powiedział proboszcz Katedry na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: