WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka 127 członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej wystąpiło o zadośćuczynienie lub odszkodowanie do MON

127 członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej wystąpiło o zadośćuczynienie lub odszkodowanie do MON

12.09.2016, godz. 09:08
Rodziny smoleńskie walczą o miliony
foto: Super Express

Radio ZET poinformowało, że od września 2015 roku aż 127 członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej wystąpiło o zadośćuczynienie lub odszkodowanie do MON. Do tej pory resort Antoniego Macierewicza zawarł 18 ugód.

 

Jak potwierdził rzecznik MON, Bartłomiej Misiewicz: - Świadczenie pieniężne z tytułu krzywdy niematerialnej spowodowanej śmiercią członka rodziny w wyniku katastrofy smoleńskiej zostało ustalone w drodze ugody na rzecz 18 osób.

Wiceszef MON, Bartosz Kownacki na antenie tego radia przekonywał w niedzielę, że poprzednie rządy nie sprawdziły się w tej kwestii. Jak mówił, gdyby porównać te kwoty z odszkodowaniami, które są wypłacane w innych katastrofach, "to rzeczywiście polski rząd nie stanął na wysokości zadania, być może tak po prostu traktuje swoich obywateli, którzy również służą temu państwu".

Jak argumetował: - Gdybyśmy porównali te odszkodowania, które otrzymały rodziny ofiar katastrofy, z tymi, które byłyby wypłacane, gdyby to był zwykły rejsowy lot (...), to ono było kilkukrotnie mniejsze. Te rodziny były potraktowane w sposób skrajnie niesprawiedliwy, a jednocześnie byli w sytuacji pewnej presji medialnej, która utrudniała kierowanie spraw do sądu (...) Państwo polskie zachowując się godnie względem tych wszystkich rodzin (...) powinno zapłacić takie odszkodowania, które byłyby przynajmniej średnią w przypadku lotów cywilnych.

Zapytany o to, jaka jest rezerwa w budżecie na tego typu odszkodowania, odparł, że nie chce mówić o "kwotach całościowych" lecz: - Zobaczymy, kto wystąpi; pieniądze na ten cel są zabezpieczone i to jest obowiązek państwa.

Zobacz także: Kaczyński nie chce ani grosza za śmierć brata

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: