WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Kontrowersyjne słowa Szydło w Auschwitz. Donald Tusk krytykuje premier

Kontrowersyjne słowa Szydło w Auschwitz. Donald Tusk krytykuje premier

15.06.2017, godz. 10:32
Beata Szydło, Donald Tusk
foto: EAST NEWS

Premier Beata Szydło wygłosiła w środę przemówienie na uroczystościach w Auschwitz w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Słowa Szydło wywołały oburzenie opinii publicznej i historyków.

W Auschwitz premier Szydło powiedziała, że "należy uczynić wszystko, aby chronić swoich obywateli". Słowa te wywołały spore zamieszanie, gdyż właśnie w ten sposób Niemcy uzasadniali budowanie fabryk śmierci.

Nie wszystkim podobało się także, że pani premier pojechała do Auschwitz robić politykę. Wystąpienie Szydło na Twitterze komentowali m.in. Przewodniczący Rady Europejskiej – Donald Tusk, a także Grzegorz Schetyna.

Zobaczcie przemówienie premier Beaty Szydło:

Choć opozycja nie szczędziła gorzkich słów, to zupełnie inaczej do słów pani premier odniósł się Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich. - Wypowiedź Beaty Szydło ("Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli") jest jednoznaczna: jeżeli państwo demokratyczne nie będzie broniło swoich obywateli, to przyjdzie jakieś totalitarne państwo z morderczą ideologią (lub nawet sama ideologia) i ich wymorduje. Te słowa mają sens właśnie w Auschwitz: międzywojenna Polska nie była w stanie obronić swoich obywateli (przede wszystkim Żydów) i III Rzesza wymordowała ich miliony. To się nie może powtórzyć! Nagonka na Szydło, oparta na świadomym przekręceniu sensu jej wypowiedzi, jest przykładem jak zaślepienie nienawiścią (z przyczyn politycznych) odbiera ludziom przyzwoitość.

Warto przypomnieć, że wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się prezydent Andrzej Duda. - Auschwitz jest wielką lekcją tego, że trzeba czynić wszystko, aby chronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli, dla władz to najwyższy obowiązek – powiedział podczas przemówienia z okazji 71. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

ZOBACZ TAKŻE: 71. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Duda: to ostrzeżenie przed tym, co może się stać jeśli życie publiczne zdominuje nienawiść

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: