WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka A jednak! Rząd obniży wiek emerytalny

A jednak! Rząd obniży wiek emerytalny

29.08.2016, godz. 07:00
BUNT w rządzie Szydło! Chodzi o wiek emerytalny
foto: Fotomontaż SE.pl

To już pewne! Od października przyszłego roku rząd obniży wiek emerytalny - zapowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Henryk Kowalczyk (60 l.). Wydatki na ten cel przewidziano we wstępnym projekcie przyszłorocznego budżetu.

Kowalczyk ujawnił tę tajemnicę rządu podczas Ogólnopolskiego Kongresu Gospodarki Rolnej i Przemysłu Spożywczego w Kępie. Minister dodał, że rząd potrzebuje co najmniej 9 miesięcy - w tym czasie zostanie przygotowany system informatyczny ZUS, urzędnicy odbędą szkolenia. Na początek jednak Sejm powinien uchwalić ustawę. Jest to projekt Andrzeja Dudy (44 l.). Do końca roku ustawa ma zostać przegłosowana.

Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 r. mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety w 2040 r.Prezydencka ustawa dotyczy prostego obniżenia wieku emerytalnego do poziomu 60 lat dla kobiet i 65 lat - dla mężczyzn. Według Kowalczyka rząd nie rozważa zakazu pracy dla emerytów. Nieprzesądzone jest też wprowadzenie wymaganego stażu pracy, który uprawniałby do przejścia na emeryturę. - W tej chwili, jeśli chodzi o uprawnienia emerytalne, to jest 25 lat stażu pracy, to jest ta minimalna wielkość. Więc może w tym przedziale też warto dyskutować - powiedział szef zespołu doradców premiera.

Opozycja będzie zapewne pytać, czy państwo stać na młodszych emerytów. Według wyliczeń pałacu prezydenckiego przewidziano, że w latach 2016-2019 ustawa będzie kosztować ok. 10 mld zł rocznie. Kowalczyk twierdzi, że są na to pieniądze.

Zobacz: Kononowicz pali flagę ISIS: ZABIJAĆ ich chcę!

Źródło: NEWSERIA
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: