WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Abp Skworc bardzo chwali program 500plus i chce wolnych niedziel

Abp Skworc bardzo chwali program 500plus i chce wolnych niedziel

21.08.2016, godz. 14:55
abp Wiktor Skworc
abp Wiktor Skworc foto: Super Express

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas niedzielnej pielgrzymki kobiet w Piekarach Śląskich bardzo chwalił flagowy projekt Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił: – Rządowy program „Rodzina 500 plus” jest przełomowy, bo niweluje rażące różnice społeczne.

 

 

Abp Skworc wyraził wdzięczność rządowi za wprowadzenie tego i innych programów, których celem jest poprawa jakości życia rodzin i osób starszych. Szczególne podziękowania metropolita złożył premier Beacie Szydło, która uczestnicy w dorocznej pielgrzymce z udziałem dziesiątek tysięcy kobiet i dziewcząt.

Hierarcha pochwalił program "Rodzina 500 plus". Uznał go za "przełomowy", ponieważ "w jakiejś mierze niweluje istniejące, często rażące dystanse społeczne". Jak mówił: – Odrzucamy krytyczne opinie o tym programie, skądkolwiek by płynęły, ponieważ często obrażają rodziny, zwłaszcza wielodzietne. Dzięki +Rodzina 500 plus+, nie mamy danych statystycznych dokładnych, ale możemy się domyślać, wiele dzieci przeżyło z rodzicami swoje pierwsze wakacje na polskim morzem.

Abp Skworc z uznaniem mówił też o programach na rzecz poprawy sytuacji mieszkaniowej i osób starszych. Dzięki temu drugiemu każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, zyska prawo do bezpłatnych leków znajdujących się w wykazie ministra zdrowia.

Upomniał się również o prawo do niedzielnego wypoczynku i zachęcił do podpisywania petycji w tej sprawie. Jak argumentował: – Jest to legalna droga do odzyskania niedzieli +Bożej i naszej+, sprzyjającej umocnieniu, a może nawet niekiedy odrodzeniu zagubionych więzi rodzinnych i społecznych. Dramatyzm tej sytuacji potwierdza jeszcze fakt, że to właśnie w niedzielę – najczęściej w handlu – zatrudniane są kobiety: żony i matki, a przez to cierpi cała rodzina. Ten stan trzeba zmienić; dlatego raz jeszcze apeluję o składanie deklaracji poparcia dla inicjatywy ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedzielę (...) Niedziela jest dla każdego; niedziela jest demokratyczna. A państwo powinno ją chronić prawem, jako fundamentalne społeczne spoiwo, jako świętość.

Zobacz także: Powstanie Warszawskie na kijach bejsbolowych-prokuratura wszczyna śledztwo

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: