WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka "Afera widelcowa" Kownackiego już w zagranicznych mediach

"Afera widelcowa" Kownackiego już w zagranicznych mediach

13.10.2016, godz. 10:34
Bartosz Kownacki
foto: EAST NEWS

W środę wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej błysnął wypowiedzią, że to Polacy uczyli Francuzów jeść widelcami. Powołał się przy tym na postać króla Polski, Henryka Walezego. Tą historyczną prawdę przedstawił w rozmowie dotyczącej zerwania kontraktu z francuską firmą na zakup śmigłowców Caracal. Cytat ten odbił się szerokim echem w polskich mediach, ale jak się okazuje, nie tylko. Jego wypowiedź odnotowały najważniejsze anglojęzyczne media i zatytułowały ją mianem "forkgate".

Po zerwaniu negocjacji w sprawie zakupu Caracali swoją wizytę w Polsce odwołał prezydent Francji Francois Hollande. Ponadto organizatorzy francuskich targów zbrojeniowych Euronaval 2016 uznał, że polskie delegacje na nich będą uznawane za nieoficjalne. Spytany o te fakty Kownacki odpowiedział: -  To są ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu. Więc być może w taki sposób się teraz zachowują.

Słowa Kownackiego odnotowała agencja Associated Press. Ponadto depesza na ten temat pojawiła się w takich anglojęzycznych mediach takich jak m.in.: amerykańskie "The Washington Post" oraz "The New York Times" czy brytyjski "Daily Mail". Co więcej, teorii o tym, kto kogo uczył używać widelca, artykuł poświęcił portal internetowy brytyjskiej stacji BBC. Jak zauważono, "Forkgate" to ostatnia z serii kontrowersji, jakie wywołało Prawo i Sprawiedliwość od objęcia władzy.

 

 

Co ciekawe, internauci zauważyli, że jeden z administratorów Wikipedii postawił edytować wpis o Henryku Walezym tuż po wypowiedzi Kownackiego:

 

 

Pojawił się też akcent humorystyczny:

 

 

Zobacz także: Spór o Caracale. Wiceszef MON: To my uczyliśmy Francuzów jeść widelcami

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: