WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Andrzej Duda będzie miał własną flagę?

Andrzej Duda będzie miał własną flagę?

01.12.2016, godz. 10:53
Prezydent Andrzej Duda
foto: Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

Stowarzyszenie Rodziewiczów, które przyczyniło się do nazwania 2 maja Dniem Flagi RP zaproponowało, aby prezydent Andrzej Duda, podobnie jak m.in. amerykańscy prezydenci, miał własną flagę. Pomysł ten poparła już senacka Komisja Kultury, a ma on mieć również zwolenników w rządzie. Osobna flaga prezydencka symbolizowałaby obecność głowy państwa np. w Pałacu Prezydenckim. Nie jest jednak wiadome, kiedy projekt ten wejdzie w życie. O sprawie informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

 

Polska flaga, która powiewa nad Pałacem Prezydenckim miałaby, według projektu, zostać zastąpiona Chorągwią Rzeczypospolitej. Flaga taka przedstawia orła na czerwonym tle w białym obramowaniu, zwanym wężykiem generalskim. Chorągiew byłaby podnoszona wtedy, gdy w pałacu przebywa Andrzej Duda. Dodatkowo, zostałby udekorowany nią samochód prezydenta.

Aby takie zmiany weszły w życie, konieczna jest nowelizacja ustawy o godle, barwach i hymnie. W opinii honorowego prezesa wnioskującego o to stowarzyszenia Leszek Rodziewicz: - Uważam, że jesteśmy godni przywrócenia symbolu majestatu naszego państwa. To wielka szkoda, że mamy już ósmą kadencję Sejmu, a wciąż nie udało się przywrócić chorągwi.

Andrzej Duda może być pierwszym polskim prezydentem po 1989 roku, który taki symbol otrzyma. Nie byłby jednak jedyną głową państwa posiadającą własny symbol, gdyż wielu innych prezydentów też takowe posiada. Jedną z najbardziej znanych jest flaga prezydenta Stanów Zjednoczonych.

"Rzeczpospolita"  przypomniała ponadto, że tradycja posługiwania się przez głowę państwa w Polsce własnym symbolem sięga XIII wieku. Chorągiew Rzeczypospolitej, pod postacią proporca z orłem, pojawiła się wówczas na pieczęci księcia Przemysła II. Po II wojnie światowej z polskiej chorągwi korzystali prezydenci na uchodźstwie. W grudniu 1990 r. Ryszard Kaczorowski przekazał ją Lechowi Wałęsie wraz z innymi insygniami. Zamiast na dach Belwederu trafiła jednak do gabloty

Zobacz także: Zawieszenie Dubienieckiego zostało PODTRZYMANE

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: