WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Antoni Macierewicz awansował i odznaczył 132 księży

Antoni Macierewicz awansował i odznaczył 132 księży

13.11.2016, godz. 09:00
Antoni Macierewicz odznacza księży
foto: Printscreen Twitter

Antoni Macierewicz awansował 132 księży na stopień podporucznika. Byli to księża, którzy służyli w kleryckich jednostkach Ludowego Wojska Polskiego. Te nominacje są jedynie skromnym symbolem, którym Ojczyzna znaczy waszą wielką służbę - mówił podczas spotkania z odzanczonymi szef MON

Uroczystość mianowania księży przez Antoniego Macierewicza na stopień podporucznika odbyła się w żoliborskim kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie tuż po mszy koncelebrowanej przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Przypomnijmy, że władze komunistyczne powoływały kleryków seminariów duchownych do odbywania zasadniczej służby wojskowej. Była to jedna z form represji władzy wobec kościoła. Klerycy służyli w różnych jednostkach wraz z innymi poborowymi. Od 1959 roku powoływano ich jednak w szeregi tzw. jednostek kleryckich, by odseparować ich od innych młodych ludzi.

- Ludowe Wojsko Polskie, formacja tak się nazywająca, powstała nie dla obrony Ojczyzny, nie dla obrony narodu polskiego, nie dla walki o niepodległość, lecz powstała, jako formacja realizująca dokładnie przeciwne zadania. Wy byliście tą elitą narodu, która szczególnie dramatycznie została tym narzędziem represji dotknięta - ocenił szef MON, Antoni Macierewicz.

ZOBACZ: Siostra ofiary katastrofy smoleńskiej: To wojsko doprowadziło do katastrofy. Macierewicz przyznał jej rację?

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: