WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Apel smoleński podczas obchodów... 333 rocznicy odsieczy wiedeńskiej!

Apel smoleński podczas obchodów... 333 rocznicy odsieczy wiedeńskiej!

12.09.2016, godz. 11:03
POWSTAŃCY NIE CHCĄ APELU SMOLEŃSKIEGO.
foto: Super Express

Po tegorocznych obchodach Powstania Warszawskiego i awantury o "apel smoleński", przez jakiś czas o temacie tym było cicho. Jak się okazuje, żyje on jednak i wciąż ma się dobrze. Krakowski oddział "Gazety Wyborczej" doniósł, że "apel smoleński" został odczytany... podczas obchodów 333 rocznicy odsieczy wiedeńskiej w Krakowie.

 

Inicatywa Antoniego Macierewicza zakładała, że nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej miały być odczytywane podczas każdej uroczystości z wojskową asystą. Chyba jednak mało kto się spodziewał, że takowy będzie odczytany przy uroczystości takiej, jak ta krakowska.

Same obchody 333 rocznicy odsieczy wiedeńskiej rozpoczęły się w w kościele o.o. Karmelitów, gdzie król Jan III Sobieski modlił się przed wyruszeniem na pomoc Austrii. Później uczestnicy uroczystości przenieśli się na krakowski Rynek, gdzie kontynuowano obchody. Tam pojawili się m.in. husarze, orkiestra, uczniowie i Bractwo Kurkowe.

Jeden z organizatorów, Gniewomir Rokosz-Kuczyński, wskazywał: - Gdyby nie zwycięstwo pod Wiedniem, świat dziś wyglądałaby zupełnie inaczej. Król Sobieski zatrzymał Turków w ich ekspansji na Europę. Na koniec obchodów, zgodnie z zarządzeniem szefa MON, oprócz apelu oręża polskiego odczytano smoleński Apel Pamięci.

Internauta skomentował:

 

 

Dziennikarz dodał:

 

 

Zaś Roman Giertych wytłumaczył:

 

 

Zobacz także: 127 członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej wystąpiło o zadośćuczynienie lub odszkodowanie do MON

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: