WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Aż TRZY duże marsze 11 listopada w Warszawie

Aż TRZY duże marsze 11 listopada w Warszawie

03.11.2016, godz. 09:41
marsz niepodległości
marsz niepodległości foto: Super Express

W Warszawie 11 listopada zwykle odbywał się jeden duży "marsz niepodległości". Jak poinformował PAP, w tym roku sytuacja ta ulegnie zmianie i w stolicy odbędą się aż trzy duże marsze. W Święto Niepodległości środowiska narodowe organizują Marsz Niepodległości, Komitet Obrony Demokracji - marsz "KOD Niepodległości", a organizacje lewicowe i anarchistyczne - marsz antyfaszystowski.

 

Dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor przyznała, że do środy miasta wpłynęło 17 zgłoszeń manifestacji planowanych na 11 listopada. Tego dnia ulicami Warszawy przejdą trzy duże marsze.

Pierwsi na ulice wyjdą uczestnicy marszu "KOD Niepodległości", wyruszą o godz. 12.30 z placu Narutowicza, skąd ulicami Grójecką i Banacha przejdą na Pole Mokotowskie. Tam, jak informują organizatorzy, wygłoszone zostaną przemówienia i odbędzie się koncert. Według zgłoszenia na marszu tym organizatorzy spodziewają się 100 000 osób.

Tegoroczny Marsz Niepodległości, pod hasłem "Polska bastionem Europy", rozpocznie się o godz. 14. na rondzie Dmowskiego, następnie uczestnicy przejdą Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia stadionu PGE Narodowy. Organizatorami Marszu Niepodległości są dwie organizacje – Młodzież Wszechpolska oraz Obóz Narodowo-Radykalny Mazowsze. W zgłoszeniu do miasta podano, że weźmie w nim udział ok. 50 tys. osób. Przed rozpoczęciem marszu, o godz. 12 odbędzie się Msza św. w Parafii Rzymskokatolickiej św. Barbary "w intencji Ojczyzny i poległych za wolną Polskę".

Z kolei pod hasłem "Za wolność naszą i waszą" przejdzie marsz antyfaszystowski. Do koalicji, która organizuje tegoroczny marsz weszło jak dotąd kilkanaście organizacji lewicowych, antyfaszystowskich i anarchistycznych, w tym m.in. Partia Razem, Warszawska Federacja Anarchistyczna, Antyfaszystowska Warszawa, kolektyw Syrena oraz fundacja Feminoteka. Ma on się rozpocząć się o godz. 15. na Placu Zamkowym. Następnie manifestanci mają przejść przed gmach Zachęty - miejsce zabójstwa pierwszego prezydenta przedwojennej Polski Gabriela Narutowicza - a stamtąd na Plac Powstańców Warszawy. Organizatorzy spodziewają się wysokiej frekwencji, ponieważ - ich zdaniem - przejawy agresywnego nacjonalizmu stały się w Polsce "powszechnie odczuwalną codziennością".

Internauta zaznaczył na mapie wszystkie trasy marszów:

 

 

Zobacz także: Królowa Europy, Małgorzata Tusk, od 5 lat w tej samej kurteczce!

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: