WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Beata Szydło podpisała głodową waloryzację

Beata Szydło podpisała głodową waloryzację

29.07.2016, godz. 05:00
Premier Szydło w Watykanie. Spotka się z papieżem
foto:

Minister Elżbieta Rafalska (61 l.) zaproponowała, a premier Beata Szydło (53 l.) zdecydowała: przyszłoroczna podwyżka emerytur będzie głodowa. Szefowa resortu pracy nie chciała, by wzrost świadczeń był większy, mimo że kilka lat temu jako posłanka opozycji mocno o to walczyła...

W Dzienniku Ustaw ukazało się właśnie rozporządzenie dotyczące przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur. Rząd uznał, że do wyliczeń świadczeń zostanie przyjęty najniższy wskaźnik wzrostu płac. Wnioskowała o to szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, która kilka lat temu, kiedy była posłanką opozycji, zawsze walczyła o to, by emeryci dostali więcej. - Proszę pamiętać, że pokrzywdzeni są przede wszystkim ci, którzy pobierają najniższe świadczenia - mówiła w Sejmie w 2009 roku. Niestety, od tamtego czasu emerytom nie poprawiło się, a wprost przeciwnie. Według ZUS rośnie liczba tych, którzy otrzymują świadczenia poniżej najniższej emerytury. Dziś jest to kwota ok. 882 zł brutto. Mniej otrzymuje już ponad 76 tys. osób. A w 2011 r. niższe emerytury dostawało ok. 24 tys. osób.

- Czy sprawa przyszłorocznych podwyżek emerytur i rent jest już przegrana? Nie do końca. Ukazało się rozporządzenie, ale jeszcze można coś zmienić w trakcie prac nad budżetem państwa. Apelujemy o to do rządzących - mówi Jan Guz, szef OPZZ.

ZOBACZ: Waloryzacja emerytur. Pożałowali emerytom 10 zł miesięcznie

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: