WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Będzie dekomunizacja Powązek? IPN zaczyna się zastanawiać

Będzie dekomunizacja Powązek? IPN zaczyna się zastanawiać

28.07.2017, godz. 12:03
grób bieruta
foto: Super Express TV

Na warszawskim cmentarzu Powązki Wojskowe wzdłuż głównej Alei Zasłużonych stoją pomniki dawnych dygnitarzy. Wśród nich mauzoleum Bolesława Bieruta. Jak donosi "Nasz Dziennik" Instytut Pamięci Narodowej zaczyna zastanawiać się nad tym, jak miałaby wyglądać dekomunizacja Powązek.

Zdaniem "Naszego Dziennika" Instytut Pamięci Narodowej zastanawia się nad tym, jak przeprowadzić dekomunizację Powązek Wojskowych, na których pochowanych jest wielu dawnych dygnitarzy. Chodzi przede wszystkim o główną aleję nekropolii i wielkie pomniki, w tym pomnik Bolesława Bieruta. Bierut ma na Powązkach bardzo okazały, ogromny pomnik. Miejsce, które zajmuje mauzoleum to prawie 43 metry długości i 15 metrów szerokości. Od lat środowiska patriotyczne chcą, by szczątki Bolesława Bieruta złożyć w zwykłą mogiłę. Jak podaje "Nasz Dziennik" w miejscu mauzoleum możnaby zaplanować ponad 100 nowych miejsc pochówku dla zasłużonych osób.

Najwyższy już czas na dokonanie takich zmian, aby zdrajcy polskiej racji stanu nie spoczywali obok bohaterów – mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, które wystosowało apel o dekomunizację Powązek do Jarosława Szarka,  prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Przypomnijmy, że w zeszłym roku zdewastowano pomnik Bieruta. Czerwoną farbą napisano na nim "kat".

Zobacz: Brudziński tłumaczył się w Radiu Maryja. Chodzi o aborcję

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: